| Başa Dön |


Birleşmiş Milletler ve dergimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize yazın.

© 2008 Birleşmiş Milletler Türkiye

Mukadder Gökçe (11), Meclis Başkanı Köksal Toptan, Sevval Lafci (13) ve UNICEF Temsilcisi Reza Hossaini Foto: Ümit Bektaş UNICEF Türkiye 2008

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi oluşturuyor

Dünya 20 Kasım’da Uluslararası Çocuk Günü’nü kutlarken, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Meclis bünyesinde bir Çocuk Hakları İzleme Komitesi oluşturulacağını açıkladı.


Genel Kurul üyeleri oylarını kullanıyor

Türkiye BM Güvenlik Konseyi üyeligine seçildi

Birleşimiş Milletler Genel Kurulunda 17 Ekim’de yapılan oturumda,  Türkiye 2009-2010 dönemi için Güvenlik Konseyi üyeliğine seçti.

Türkiye'nin yanı sıra Konsey'e seçilen yeni üyeler şöyle: Avusturya, Japonya, Meksika ve Uganda.

Türkiye 151 oy aldı. Türkiye ile birlikte yeni üyeler görevlerine 1 Ocak 2009 tarihi itibarıyla başlayacaklar.Bakanlıklara Yönelik Eğitimci Eğitimi

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Türkiye ofisi, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmekte olan “Türkiye’nin İnsan Ticareti ile Mücadele Çabalarının ve Tüm İnsan Ticareti Mağdurlarının Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi” projesini Türk Hükümeti ile yakın işbirliği içinde uygulanmaktadır. İki yıl süreli proje, insan ticareti ile mücadelelerinde ve mağdurların korunması konusunda Türk kurumlarına gereken desteği AB Yönergeleri ve AB Müktesebatı doğrultusunda verecektir. HIV ile yaşamak

Yeni UNDP raporu HIV taşıyan ve ondan etkilenmiş kişilerin entegrasyonuna çağrıda bulunuyor. Dünya AIDS Günü ve İnsan Hakları Evernsel Beyannamesi’nin 60. yıldönümü nedeniyle UNDP tarafından yayınlanan “Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda (BDT) HIV ile Yaşamak: Sosyal Dışlanmanın


Michel Sidibé UNAIDS İcra Direktörlüğüne atandı

Birleşmiş Milletler’in AIDS ile mücadeleden sorumlu birimi UNAIDS’in başına Michel Sidibe atandı. 1995 yılından bu yana programın başkanlığını Peter Piot yürütüyordu.


BMKYÇ Yarı-dönem Değerlendirmesi

Birleşmiş Milletler sisteminin 2006 - 2010 yıllar arasındaki stratejik planını içeren Birleşmiş Milletler Kalkınma Yardımı Çerçeve Belgesi’nin (BMKYÇ) Yarı-Dönem Değerlendirme Calışmaları tamamlandı.


Toplumsal cinsiyet öncelikli bütçeleme

Toplumsal cinsiyet öncelikli bütçe hazırlama alanında yetkilileri bilgilendirmek ve gerekli alt yapıyı oluşturmak amacıyla 18-19 Aralık tarihlerinde Ankara’da eğitici eğitimi semineri düzenlendi.


Ruanda'da soykırım kurbanları anısına törenler düzenlendi

Rwanda: BM mahkemesi eski albayı ve iki yardımcısını soykırım suçundan ömür boyu hapse mahkum etti

BM Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi, 1994 yılında yüzbinlerce insanın ölümü ile sonuçlanan katliam ile olarak gördüğü davayı 18 Aralık’ta karara bağladı.


BM Almanağı internette

BM tarihinin detaylı bir şekilde okurlara aktarıldığı BM Almanağının elektronik nüshası 9 Ekim’de hizmete sunuldu.


İklim Değişikliği ve Kalkınma Stratejilerinin merkezine toprak konmalı

Her yıl yaklaşık olarak 12 milyon hektar verimli toprak çölleşme ya da diğer çevre etkenleri nedeniyle kaybediliyor.


Çölleşme Küresel bir tehtid

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) çölleşmenin sadece Afrika’ya verdiği ekonomik zararın yılda 9 milyar ABD doları seviyesinde olduğunu


IFAD hakkında

IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) 1970’ler de yaşanan kuraklık nedeniyle kırsal kesimde ortaya çıkan yoksulluk ile mücadele amacıyla 30 yıl önce kuruldu. 1978 yılından bu yana yoksul çiftçi ailelere oldukça düşük faizle sağladığı 10 milyar ABD doları tutarındaki kredi ve hibelerle yardımcı olmaya devam ediyor. Bir uluslararası finans kuruluşu olan IFAD Birleşmiş Milletler sistemi içerisinde yer alıyor. Günümüzde IFAD kalkınmakta olan 85 ülkede 200’ün üzerinde program ve projeye destek sağlıyor.


AB Finansmanlı çocuk koruma projesinde coşkulu açılış

Türkiye’de çocukların haklarını korumayı amaçlayan AB finansmanlı yeni ve önemli bir proje 31 Ekim’de Ankara’da başlatıldı.

BM Mülteci Örgütü, Ben Affleck ve Rolling Stones Kongolu Mülteciler İçin yardım çağrısında bulundu

Ünlü oyuncu ve yönetmen Ben Affleck ile ünlü şarkıcı Sir Mick Jagger hazırladıkları filmler ile, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki (DKC) çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 250,000 Kongo’luya yardım kampanyası başlattılar. Bölgedeki temiz su ve acil insani yardım malzemelerini sağlamak için bağış toplamayı amaçlayan filmler, tüm dünya ile aynı zamanda 17 Aralık 2008 günü İstanbul ve Ankara’ da medyaya


Doğu Anadolu’da Kültür Turizmi İttifakı Ortak Programı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik zirvenin açılış konuşmasını yapıyor

I.Ulusal Gençlik İstihdamı Zirvesi gerçekleştirildi

Tüm dünya ülkelerinde olduğu Türkiye’de de istihdam konusunda öncelikli çözüm bekleyen sorunlardan birisi, yüksek seyreden genç işsizlik oranlarıdır. Genç işsizlik oranı, genel işsizlik oranının hemen hemen iki katıdır. Türkiye İstatistik Kurumunun en son verilerine göre, 15-24 yaş grubundaki genç işsizlik oranı % 20.1’dir ve bu oran OECD üyesi ülkeler içerisinde en yüksek genç işsizlik


UNDP Temsilci Yardımcısı Richardson-Golinski öğrencilerin sorularını yanıtlıyor

Bilkent Uluslararası Okulu BM’yi dinledi

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği, BM’nin kuruluşunun 63. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Bilkent Uluslararası Okulunda 5 Kasım'da bir konferans düzenlendi.

Konferansta UNDP Temsilci Yardımcısı Ulrika Richardson-Golinski öğrencilere BM’nin faaliyetleri ve öncelikler hakkında bilgi verdi. Konferansın bir diğer önemli bölümü ise Bin Yıl Kalkınma Hedefleri oluşturdu.


Karikatür Jean Plantu'nun izniyle yayımlanmıştır
BM Güvenlik Konseyi ilk barışgücü Harekatı emrini
29 Mayıs 1948
tarihinde verdi

BM Genel Kurulu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini
10 Aralık 1948
tarihinde ilan ve kabul etti.


UNHCR Türkiye Temsilcisi Gaudé öğrencilerle birlikte

BM Tevfik Fikret lisesini ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği 31 Ekim’de Ankara Tevfik Fikret Lisesinde bir konferans düzenledi. Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Michel Gaudé tarafından verilen konferansta yaklaşık 300 öğrenci Birleşmiş Milletler ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı.


Bangladeş'te aşılama çalışmaları

Kızamık ölümleri küresel ölçekte %74 azaldı

Tüm dünyadaki kızamık ölümleri 2000 ile 2007 yılları arasında tahminen 750 binden 197 bine inerek yüzde 74 azalma göstermiştir. Ayrıca, Afganistan, Pakistan, Somali ve Sudan gibi ülkelerin de yer aldıkları Doğu Akdeniz bölgesinde* gene aynı dönemde kızamık ölümleri tahminen 96 binden 10 bine düşerek %90 oranında kayda değer bir azalma göstermiştir. Böylece bu bölge kızamık ölümlerinin 2010 yılına kadar yüzde 90 azaltılmasını öngören Birleşmiş Milletler hedefine 3 yıl önceden ulaşmıştır.


Haiti Barışgücünde görev yapan Türk polislere BM madalyası verildi

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’da Birleşmiş Milletler Barışgücü bünyesinde görev yapan Türk polis birimi 25 Kasım’da düzenlenen bir törenle BM


Mahallemiz öğrencileri UNIC’I ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği Enformasyon Merkezi 21 ve 22 Ekim tarihlerinde Ahmet Andiçen İlkokulu öğrencilerini konuk etti. UNIC yetkilileri öğrencilere BM’nin faaliyetleri ve öncelikleri hakkında bilgi verdi. Öğrenciler, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyine seçilmesi dahil bir çok konuda bilgi aldılar.


İnsan Hakları Konferansı

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dekanlığı Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu, Çankaya Soroptimist Kulübü Şubesi ve BM Enformasyon Merkezi ile ortaklaşa olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 60. yıldönümü vesilesiyle 19 Aralık tarihinde‘İnsan Hakları’ konulu bir panel düzenledi.


Konya Selçuk Üniversitesi öğrencileri UNIC’i ziyaret etti

Konya Selçuk Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Kulubü üyesi 25 öğrenci 21 Kasım’da UNIC Ankara’yı ziyaret etti. Ziyaret sırasında öğrencilere Birleşmiş Milletler’in faaliyetleri ve öncelikleri konusunda UNIC çalışanlarınca bilgi verildi


TED’de BM köşesi

TED Ankara Koleji ilköğretim bölümü öğrencileri Birleşmiş Milletler haftası vesilesiyle okullarında bir BM köşesi düzenledi. BM Enformasyon Merkezi tarafından sağlanan broşür ve posterlerin kullanıldığı köşede yer alan sergi 20-24 Ekim tarihleri arasında açık kaldı.

MK Ayub, Başkent Üniversitesi öğrencilerine hitap ediyor

Başkent Üniversitesi MK Ayub’u konuk etti

Başkent Üniversitesinde 23 Ekim'de düzenlenen konferansta, Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Mahmood Ayub bir konuşma yaptı. Ayub, konferansta Birleşmiş Milletler hakkında bilgi verdi. Ayub konuşmasında küresel mali kriz ve yarattığı sorunların Birleşmiş Milletler’in faaliyetlerine etkileri ve alınması gerekli önlemleri öğrenciler ile paylaştı.


Güler Sabancı toplantıda bir konuşma yapıyor

BMOP Sabancı Vakfı hibe programı

Birleşmiş Milletler Ortak Programı Sabancı Vakfı hibe programı toplantısı 23 Ekim’de Trabzon’da düzenlendi.

Toplantının ilk bölümünde, Trabzon Valisi ve Belediye Başkanı, Sabancı Vakfı Başkanı Guler Sabanci, İçişleri Bakanlığı temsilcisi Mustafa Çoğgün ve UNFPA Temsilci Yardımcısı Tunga Tüzer’in açılış konuşmalarını takiben, 2007 yılında hibe almaya hak kazanan 11 temsilci, projeleri ve sağladıkları ilerleme hakkında birer


Çocukların ve Ergenlerin Cinsel Sömürüsüne Karşı Dünya Kongresi Sonuçlandı

Çocukların cinsel sömürüsü kaçınılmaz bir durum değildir. 137 ülke hükümetinin çocuklar, uluslararası kuruluşlar, STK’lar ve özel sektör kuruluşları ile gerçekleştirdikleri toplantının ardından 28 Kasım’da ortaya çıkan mesajın aşağıdaki şekilde özetlenmesi mümkündür.


Her gün 2 binden fazla çocuk kaza sonucu yaralanmalarla ölüyor; oysa bu çocukların en az yarısı kurtarılabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre her gün 2 binden fazla çocuk kaza sonucu meydana gelen yaralanmalar yüzünden ölüyor ve tüm dünyada her yıl milyonlarca çocuk genellikle kendilerini yaşam boyu sakat bırakacak kaza ve yaralanmalar dolayısıyla hastanelik oluyor.


BM Barışgücü iki üniversiteyi ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Barışgücünün kuruluşunun 60. Yıldönümü vesilesiyle BM Enformasyon Merkezi bir resim sergisi düzenledi. Atılım ve Başkent Üniversitelerini ziyaret eden sergi 17-23 Ekim tarihlerinde öğrenciler ile buluştu.

Sergide ayrıca BM Barışgücü kapsamında görev yapan Türk polis ve askeri birliklerine de yer verildi.


Foto: John Isaac

BM Genel Kurulu sigara yasağını onayladı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oybirliği ile aldığı karar ile BM Genel Merkezinde tütün ürünlerinin kullanımını ve satışını


Çevreye saygılı şehirleşme şart

Birleşmiş Milletler yetkilileri 6 Ekim Dünya HABITAT Günü vesilesiyle yaptıkları açıklamalarda, dünya nüfusunun büyük bir bölümünün evim diye adlandırdığı şehirlerdeki yaşam koşullarının insan onuruna uygun ve çevreye saygılı bir gelişme göstermesi gerektiği uyarısında bulundular.UNECE'nin yeni Genel Sekreteri Kubiš

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Avrupa Ekonomik Komisyonu Genel Sekreterliğine Ján Kubiš’i atadı. Kubiš görevi Ocak ayında Marek Belka’dan devralacak. Daha önce Slovakya Dışişleri Bakanılığını yürüten Kubiš, ayrıca Avrupa Komisyonu ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatında da çeşitli görevlerde bundu.

Atılım Üniversitesi öğrencilerinden Yoksullukla Mücadele Kampanyasına destek

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği 17 Ekim’de Atılım Üniversitesi öğrencileri ile birlikte Yoksullukla Mücadele Kampanyası kapsamında bir etkinlik düzenledi. Atılım Üniversitesinde ilk kez düzenlenen etkinlikte, UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Husseini öğrencilere Birleşmiş Milletler’in yoksullukla mücadele alanındaki faaliyetleri ve öncelikleri hakkında bilgi verdi.


Kadına Yönelik Şiddet konusunda BM Insan Hakları Uzmani ve Avrupa Parlamentosu Raportörü Türkiye'yi ziyaret etti

Şiddet ve insan ticaretine maruz kalan kadınlara sığınma evleri tarafından sağlanan yardım ve desteğin niteliklerinin değerlendirilmesi amacıyla,


KÜNYE

BM Türkiye Dergisi editörleri (alfabetik sıraya göre)

Ahmet Parla
Aygen Aytaç
Halide Çaylan
Irmak Özışık
Meltem Ağduk
Metin Çorabatır
Müveddet Farrell
Nezih Tavlaş
Pınar Perçinel
Selin Arslan
Selin Sayıner
Sema Hosta
Şehnaz Tanılkan

Web tasarım: İlker Bekaslan


Birleşmiş Milletler ve dergimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize unic.ankara@unic.org adresinden ulaşabilirsiniz.