| Başa Dön |


Birleşmiş Milletler ve dergimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize yazın.


Barışgücünün 60 Yılı
Mahmood Ayub
Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü

Altmış yıl önce 29 Mayıs’ta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ilk barışgücü harekatını başlattı. Aradan geçen 60 yıl içerisinde Mavi Bereliler diye de anılan barışgücü, BM’nin en çok tanınan faaliyetlerinden biri haline geldi. Günümüzde, yaklaşık 120 ülkeden 110 bin erkek ve kadın personel dünyanın çatışma yaşanan çeşitli bölgelerinde görev yapıyor.


Geçmişi unutma – Gelecekten umudu kesme

Birleşmiş Milletler 2008 yılında BM Barışgücünün 60. Yıldönümü kutluyor.


Türkiye BM polisine en fazla katkıda bulunan ilk 15 ülke arasında Foto: Emniyet Genel Müdürlüğü

BM Polisi: Herşey barış için

BM barışgücü dendiğinde akla öncelikle savaşın tarumar ettiği bir çatışma bölgesinde barışı ve istikrarı sağlamaya çalışan mavi bereli askerler akla gelir. Oysa, artık bir çok barış harekatında BM polisi asayişin sağlanmasında ve kalıcı kılınmasında giderek artan oranda rol oynamaya başlıyor.


Milletvekilleri kadın dostu kentleri dinledi

Birleşmiş Milletler (BM) ''Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi'' Ortak Programı semineri 26 Mayıs’ta Ankara’da düzenlendi.


“Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi”

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) teknik desteği ve Avrupa Birliği’nin (AB) mali katkısıyla Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından yürütülen “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında, proje illerinden Gaziantep, Şanlıurfa ve Trabzon’da “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantıları” düzenlendi.


Yerel Medyaya Kadına Yönelik Şiddet Eğitimi

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) teknik desteği ve Avrupa Birliği’nin (AB) mali katkısıyla Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından yürütülen “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında, “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadelede Yerel Medya Çalışanlarının Rolü ve Haber Yazma Atölyeleri” gerçekleştirildi


Foto: Roger Lemoyne

Özel temsilci Afganistan’ı ziyaret etti

Irak BM Çocuk ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Radhika Coomaraswamy 28 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Afganistanı ziyaret etti. Özel temsilciye ziyaretinde UNICEF Acil Durum Dairesi Başkanı Louis Georges eşlik etti.


GA President Kerim ve Ted Turner

Birleşmiş Milletler 25 Nisan’ı Sıtma ile Mücadele Günü ilan etti

Genel Kurul, 21 Mart’ı Uluslararası Irk Ayrımcılığıyla Mücadele Günü olarak belirleyerek 1960 yılının aynı gününde ırkçı apartheid rejimi yasalarına karşı Güney Afrika’nın Sharpeville şehrinde barışcıl bir gösteri yaparken katledilen çok sayıdaki insanın anısını yaşatmak üzere herkese çağrıda bulundu.


BM Engelliler Sözleşmesi yürürlüğe girdi

BM Engelli Hakları Sözleşmesi 3 Mayıs’ta yürürlüğe girdi. BM Genel Kurulunda 13 Aralık 2006 tarihinde kabul edilen ve yürürlüğe girmesi için 20 ülkenin onayı gereken sözleşme şu ana kadar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 127 ülke tarafından imzalandı ve 25 ülkenin meclisleri tarafından onaylandı.


UNODC: Uyuşturucu ile mücadele tehlikeye giriyor

BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) Başkanı Antonio Maria Costa tarafından 26 Haziran’da açıklanan 2008 Dünya Uyuşturucu Raporunda, son dönemde uyuşturucu ile mücadelede elde edilen başarının, afyon ve koka üretimindeki artış nedeniyle tehlikeye girdiği belirtiliyor.


Uyuşturucu ile mücadelede uluslararası işbirliği şart

Genel Sekreter Ban Ki-moon 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü çerçevesinde yayımladığı mesajında uyuşturucu üretimini ve uyuşturucuya olan talebi aşağıya çekmek için uluslararası işbirliğinin önemini vurguladı.


INCB Başkanı uluslararası topluluğun Afganistan’a yardıma devam etme kararını memnuniyetle karşıladı

Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (INCB) Başkanı Prof. Hamid Ghodse 12 Haziran’da Paris’te düzenlenen konferansta, uluslararası topluluğun, uyuşturu ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele konusunda Afganistan’a yardım etmeye devam edeceğini açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.


BM toplantısından biyoçeşitliliği koruma kararı çıktı

BM Çevre Programından alınan bilgiye göre, Mayıs ayında BM himayesinde düzenlenen ve 2 binin üzerinde katılımcının yer aldığı toplantı sonunda genetik olarak değiştirilmiş organizmaların yaratabileceği tehlikeler konusunda önlem alınması kararı çıktı.© 2008 Birleşmiş Milletler Türkiye

Konferansın açılışını Genel Sekreter Ban yaptı

Dünya Gıda Güvenliği konferansı Roma’da düzenlendi


ILO’nun adil küreselleşme için tarihi Sosyal Adalet Bildirgesini

Son dönemde yaşanan küresel ekonomik çalkantı nedeniyle artan işsizlik oranları ve sosyal güvenlik imkanlarının yetersizliği karşısında ILO üyeleri bir araya gelerek küreselleşmenden herkesin eşit yararlanması ve insan onuruna uygun çalışma koşullarının yaratılması için ILO’ya daha fazla yetki vermeyi kararlaştırdı.


Kampanyanın tanıtımını IOM Türkiye Temsilcisi Maurizio Busatti yaptı

Türkiye İnsan Ticareti ile Mücadelesinde Ulusal Kampanyasını Başlattı
İnsan Ticaretine Kayıtsız ve Tepkisiz Kalmayın!

Türkiye’nin insan ticareti ile mücadele alanındaki çabaları doğrultusunda, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen; İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Daire Başkanlıkları ile Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Türkiye Ofisi işbirliği ile


Bir Gençlik Hikayesi kısa film yarışması

Geçtiğimiz bir yıl içerisinde Bir Gençlik Hikayesi kampanyası pekçok başarıya imza attı; 7 bölgeyi temsilen 7 ilde gerçekleştirilen savunuculuk eğitimleri ile 150’den fazla genç savunucu olarak eğitildi, www.birgenclikhikayesi.com sitesi 190.000’den fazla ziyaretçi aldı ve gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakkında sordukları 1500’den fazla soru cevaplandı.


Karikatür Jean Plantu'nun izniyle yayımlanmıştır
BM Güvenlik Konseyi ilk barışgücü Harekatı emrini
29 Mayıs 1948
tarihinde verdi

BM Genel Kurulu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini
10 Aralık 1948
tarihinde ilan ve kabul etti.


11 TEMMUZ DÜNYA NÜFUS GÜNÜ
AİLE PLANLAMASI HAYAT KURTARIR !

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-UNFPA bu yılki Dünya Nüfus Günü temasınıı “Aile Planlaması” olarak belirledi.BM Genel Kurul Başkanı Kerim Türkiye ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Srgjen (Sırcan) Kerim 7-10 Mayıs 2008 tarihlerinde Ankara’ya yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile birer görüşme gerçekleştirdi.


Yumkela (ortada) UNIDO Türkiye Temsilciliğinde

UNIDO Genel Müdürü Türkiye’de temaslarda bulundu

BM Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) Genel Müdürü Kondeh Yumkela 15-17 Haziran 2008 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret etti. Yumkela İstanbul’da iş çevreleri ile görüşerek işbirliği imkanları konularını ele aldı.


Çocuk haklarını geliştirmek için ombudsman sistemi

UNICEF yetkilileri çocuk haklarının korunması ve güçlendirilebilmesi için ombudsman sistemi ve çocuklar için özel bir yasal mekanizma geliştirilmesini önerdi.


Kronik hastalıklar öldürmeye devam ediyor
DSÖ 2008 raporuna göre ölümlerin birinci nedeni kalp ve felç gibi hastalıklar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2008 Dünya Sağlık İstatistikleri raporuna göre insan ölümlerine neden olan süregen hastalıkların oranı bulaşıcı hastalıkların önüne geçti. Sağlık alanında yaşanan bu gelişme önümüzdeki 20 yıl içerisinde ishal, HIV, verem, neonatal enfeksiyon ve sıtma gibi hastalıkların dünya genelinde daha az sayıda ölümle sonuçlanan vakaya yol açacağına işaret ediyor.


Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı Bakanlar Toplantısı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) 12. Bakanlar Toplantısı 20-25 Nisan 2008 tarihlerinde Gana'nın başkenti Akra'da düzenlendi.


Basın özgürlüğü ve bilginin ulaşılabilir olması kalkınmanın şartı

Dünya Basın Özgürlüğü günü vesilesiyle yayımladığı mesajında BM Genel Başkanı Ban Ki-moon basın özgürlüğü, bilginin ulaşılabilir olması, bireylerin güçlü kılınması ve kalkınma arasındaki bağlantıya vurgu yaptı.


BM'nin çalışmalarından biri de afetlerin etkilerinin azaltılması konusunda yoğunlaşıyor

ISDR Bölge Koordinatörü Türkiye’yi ziyaret etti

BM Doğal Afet Etkilerinin Azaltılması Sekreteryası (UN-ISDR) Sekreteryası Avrupa Koordinatörü Paola Albrito 12-13 Haziran 2008 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etti.“Hiç kimse işkenceye, zalimane, gayriinsani, aşağılayıcı ceza veya muameleye tabi tutulamaz”

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon 26 Haziran İşkence Mağdurları ile Dayanışma Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda her türlü işkencenin önlenmesi yönündeki BM çabalarına verdiği desteği kesintisiz sürdürmesini istedi.


Küresel ısınmaya karşı Türkiye’ye 7 milyon dolarlık fon

İspanya hükümeti Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile ortaklaşa oluşturulan bir fon aracılığıyla, küresel ısınmanın yarattığı acil problemlerle mücadele etmek için Türkiye’ye 7 milyon dolar aktardı.

Türkiye’de iklim değişikliğine uyum konusundaki ilk örnek projeyi teşkil eden “MDG Fonu – Türkiye’nin İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Arttırılması” projesi, UNDP’nin koordinatörlüğünde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programının katkıları ile yürütülüyor. Hükümet tarafındaysa projenin ana yararlanıcısı ve projenin teknik unsurlarının yürütücü kurumu olarak Çevre ve Orman Bakanlığı bulunuyor

Türkiye’nin topraklarının yüzde 85’inin ‘çölleşme’ riskine çok açık olduğunu düşündüğümüzde projenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. 2007 yılında Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği üzerine Çerçeve Anlaşması gereği hazırladığı İlk Ulusal Bildirimi’nde de belirtildiği gibi, Türkiye giderek artan ölçülerde dengesiz hava koşullarıyla karşı karşıya kalıyor. İklim değişikliğinin Türkiye’nin hava koşullarına yaptığı etki kendini yazın artan sıcaklıklar, yüzey sularının kaybı, daha sıklıkla görülen kuraklıklar, toprak kaybı, kıyı bölgelerinde görülen erozyonlar ve seller olarak gösteriyor. Tüm bu unsurlar suyun elverişliliğini ve üretimi olumsuz yönde etkiliyor.


Birleşmiş Milletler ve dergimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize unic.ankara@unic.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Toplantıya İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Güler Sabancı da katıldı. BM'yi Mahmood Ayub temsil etti.

BMOP Yarı yıl değerlendirme toplantısı

İçişleri Bakanlığı ve Sabancı Vakfının ortaklığında  Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği tarafından yürütülmekte olan "Birleşmiş Milletler Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı”nın 2008 yarı yıl değerlendirme toplantısı, 13 Haziran 2008 tarihinde projenin yürütüldüğü 6 ilden biri olan Kars`ta gerçekleştirildi.Kadın Sığınmaevleri Projesi

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu’nun teknik, Avrupa Birliği'nin mali desteği ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonu ile hazırlanan Kadın Sığınmaevleri Projesi çerçevesinde 8 ilde kadın sığınma evi açılacak.


Sığınmaevleri Yönetim Geliştirme Çalıştayı Ankara'da Yapıldı

Aile içi şiddete maruz kalan veya risk altındaki kadınlara sığınmaevlerinde sunulan hizmetlerin, bu kurumlarda görevli yöneticiler tarafından değerlendirilmesi ve yönetimin geliştirilmesi amacıyla 19-20 Haziran 2008 tarihinde Ankara'da "Sığınmaevleri/Konukevleri Yönetim Geliştirme Çalıştayı" düzenlendi.

Sağlık Personeline Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Eğitimleri Başlıyor

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) teknik desteği ve Avrupa Birliği’nin (AB) mali katkısıyla Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından yürütülen “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında 500 sağlık personeli kadına yönelik aile içi şiddet konusunda eğitmen olarak eğitilecek.


UNHCR iyi niyet elçsi Muazzez Ersoy mülteci gençler ile

Mülteciler Günü

Birlesmis Milletler Mülteciler Yüksek Komiserligi Türkiye Temsilciliği Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle Ankara’da bir “Karma Resim ve Fotograf” sergisi düzenledi. Dikmen Vadisi Parkta düzenlenen ve açılışı 19 Haziran’da yapılan sergide Ankara Fotograf Sanatçilari Dernegi ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla çekilen fotograflardan ve Nazim Haciyev’in yagliboya eserleri 22 Haziran’a kadar ziyaretçiler ile buluştu


Ana göç güzergahları

Ban insanların zorla evlerinden uzaklaştırılmalarının nedenlerine ve yarattığı sonuçlara çözüm bulmak amacıyla yürüttülen çabaların iki katına çıkarılmasını istedi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 20 Haziran Dünya Mülteciler Gününde yayımladığı mesajında “Uluslararası topluluğu, insanların evlerinden uzaklaştırılmalarının nedenlerine ve yarattığı sonuçlara çözüm bulmak amacıyla yürüttüğü çabaları acilen iki katına çıkarmaya çağırıyorum. Koruma görevini daha adilane paylaşbilmemiz için uluslararası dayanışma hayati öneme sahiptir” dedi.


UNICEF'ten Sema Hosta çocuklarla

UNIC Ankara’da 23 Nisan kutlaması

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği Enformasyon Merkezinin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir etkinlik çerçevesinde, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun himayesinde bulunan ilk öğretim öğrencisi yaklaşık 50 çocuk, 17 ve 18 Nisan 2008 tarihlerinde iki ayrı grup halinde BM’de misafir edildi.


DSÖ: Gençlerin korunması için sigara reklamlarının yasaklanması şart

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 1,8 milyar gencin korunması için hükümetleri tütün ve tütün ürünlerinin reklam, promosyon ve sponsorluk faaliyetlerini yasaklamaya çağırdı.DSÖ ameliyatları daha gövenli kılacak klavuz hazırlıyor

Dünya genelinde her yıl 234 milyon kişi, yani her 25 kişiden biri ameliyat oluyor. Yapılan araştırmalar ameliyat sonrası ölümlerin büyük bölümünün aslında önlenebilir nedenlerden kaynaklandığını gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hazırladığı yeni klavuz sayesinde ölümlerin önüne geçmeyi amaçlıyor.  

Afrikalı liderler ve önde gelen uluslararası kuruluşlar Bin Yıl Kalkınma Hedefleri için çalışıyor

Amaç yoksulluk, açlık ve hastalıklarla etkin mücadele

Önde gelen Afrikalı liderler ve uluslararası kuruluş yetkilileri, Japonya’nın Hokkaido şehrinde yapılacak G8 zirvesinden bir hafta önce bir araya gelerek gelişmiş ülkeleri, Afrika’ya verdikleri sözü yerine getirme konusunda daha fazla gayret sarf etmeye çağırdı. Şarm El Şeyk’te yapılan toplantıda ayrıca Afrika kıtasında yoksulluğun azaltılması için hazırlanan bir rapor da ele alındı.


Genel Sekreter deprem sonrası Çin'i ziyaret etti. Foto: Evan Scheider

Güney-Doğu Avrupa afetlere karşı işbirliğine hazır

Güney Doğu Avrupa Afetlere Hazırlık ve Önleme Girişimi (DPPI) birinci Bakanlar toplantısı Nisan ayında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan evsahibi ülke Başbakanı Sergey Stanişev, Bulgaristan’ın bölgesel işbirliği fikrine her zaman güçlü destek verdiğini söyledi.


Inés Alberdi

UNIFEM Icra direktörlüğüne Alberdi atandı

UNDP Başkanı Kemal Derviş, kurumuna bağlı BM Kadınlar Kalkınma Fonu (UNIFEM) başkanlığına İspanyol politikacı ve sosyolog Inés Alberdi`yi atadı.


Özürlüler için bilgi teknolojileri

Dünya genelinde sayıları 650 milyonu bulan özürlülerin toplumsal yaşama tam olarak katılabilmeleri için onlara karşı tavrımızı değitirmemiz gerekiyor. Rio Zirevisinde alınan bir karar çerçevesinde yaşama geçen UNCCD, erezyon ve toprağın verimliliğini kaybetmesi ile karşı karşıya kalan toplumların ve ekosistemlerinin içinde bulunduğu duruma çözüm bulunması amacıyla oluşturulmuş bir sözleşmedir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon 17 Mayıs Dünya Haberleşme veKÜNYE

BM Türkiye Dergisi editörleri (alfabetik sıraya göre)

Ahmet Parla
Aygen Aytaç
Gökçe Yörükoğlu
Halide Çaylan
Meltem Ağduk
Metin Çorabatır
Müveddet Farrell
Nezih Tavlaş
Pınar Perçinel
Selin Arslan
Sema Hosta
Şehnaz Tanılkan