| Başa Dön |


Birleşmiş Milletler ve dergimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize unic@un.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Foto: Martine Perret

Küresel Açlığın Yeni Yüzü
Ban Ki-moon,
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

Gıda fiyatları hızla artıyor. Açlık ve yetersiz beslenme giderek daha büyük bir tehtid haline geliyor. Dünyanın en savunmasız kesimini oluşturan milyonlarca insan risk altında. Bu duruma etkin ve ivedi çözüm bulunması gerekiyor.


Sizin de çorbada pirinciniz olsun

Günümüzde 80 ülkede 70 milyonun üzerinde insan Dünya Gıda Programının (WFP) sağladığı yiyecek yardımları sayesinde yaşamını sürdürüyor.


Dünya Sağlık Örgütü: ''Önlem Alınmazsa 21. Yüzyılda 1 Milyar İnsan Sigara Salgınından Ölebilir'' Türkiye, En Çok sigara İçilen ilk 10 ülke arasında

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımladığı raporda, dünyada 20. yüzyılda 100 milyon insanın ''sigara'' nedeniyle öldüğünü, önlem alınmazsa halinde bu sayının 21. yüzyılda 1 milyara çıkabileceği Uyarısında bulundu.


Kadın İstihdamında Küresel Eğilimler 2008 İşgücüne daha fazla kadın katılıyor, ancak çalışan kadınların yarısından fazlası eğreti işlerde

Dünya Kadın Günü dolayısıyla Uluslararası Çalışma Ofisi (ILO) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, bugün çalışan kadın sayısı daha önceki dönemlere göre daha fazla, ancak erkeklere göre kadınların düşük verimlilikte, düşük ücretli ve eğreti işlerde sosyal koruma, temel haklar ve seslerini duyurma imkânları olmadan çalışma olasılıkları daha yüksek.


BM Tacikistan’a aktif olarak yardım sağlıyor Foto: A Hollmann

UNICEF’ten Tacikistan’a acil yardım

Tacikstan’ı etkisi alan şiddetli soğuk ve enerji kısıntıları sonucu ortaya çıkan insani duruma UNICEF acil olarak müdahale etti UNICEF, enerji ve su sıkıntısı nedeniyle Tacikistan’da ortaya çıkan acil durumdan en çok çocukların etkilendiğini bildiriyor.


Staffan de Mistura Foto: Paulo Filgueiras

Özel Temsilci Ankara’yı ziyaret etti

BM Genel Sekreterinin Irak Özel Temsilcisi ve BM Irak’a Yardım Misyonu Başkanı Staffan de Mistura Mart ayı başında Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Özel Temsilci Staffan de Mistura, 6 Mart 2008 tarihinde Türk makamlarının davetlisi olarak Ankara’ya bir ziyarette bulundu.


Irak’ta yerlerinden edilenlerin sayısı artıyor

Irak’ta yerlerinden edilmiş insanlara yardım amacıyla faaliyet gösteren bir kuruluş tarafından Mart ayında yayımlanan raporda ülke içinde yerlerinden edilen kişilerin sayısının 2,77 milyona ulaştığ bildirildi. Bu sayının 1,2 milyonu 2006 yılı öncesine 1,5 milyondan fazlası da 2006 ve 2007 yıllarına uzanıyor.

 


Ban: Irkçılığı yok etmek ortak sorumluluğumuz Uluslararası Irk Ayrımcılığıyla Mücadele Günü
21 Mart 2008

Genel Kurul, 21 Mart’ı Uluslararası Irk Ayrımcılığıyla Mücadele Günü olarak belirleyerek 1960 yılının aynı gününde ırkçı apartheid rejimi yasalarına karşı Güney Afrika’nın Sharpeville şehrinde barışcıl bir gösteri yaparken katledilen çok sayıdaki insanın anısını yaşatmak üzere herkese çağrıda bulundu.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle yayımladığı mesaj
27 Ocak 2008

Bugün, Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Gününün üçüncü yıl dönümü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda oybirliği ile kabul edilen bu anma gününde, dünyanın neresinde olurlarsa olsun, Yahudi Soykırımından kurtulanlar ile hayatlarını kaybedenlerin ailelerinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Yahudi Soykırımı hiçbir zaman olmadı diyenlere veya önemsiz bir olaymış gibi göstermeye çalışanlara cevabımızı Naziler ve suç ortaklarının elinde hayatını kaybeden masum kadın, erkek ve çocukların anısına saygı göstererek veriyoruz. Yahudilerin üçte biriyle birlikte sistematik bir şekilde soykırıma maruz kalan diğer azınlıkların da yasını tutuyoruz. Bu soykırım, hayatını kaybedenlerin insanlığa sağlayabileceği katkıları da alıp götürdü.


2008’de ekonomik durum: Durgunluk riski artıyor

BM tarafından yayınlanan ''2008 Dünya Ekonomik Durumu'' raporunda küresel ekonomik durgunluk riskinin arttığı bildirildi. Temel ekonomik öngörüler 2008 için ılımlı olarak belirlenmiş olsa da ABD’deki morgage krizi, doların değerindeki düşüklük, küresel ekonomideki dengesizlikler ve yüksek petrol fiyatları durgunluk riskini artırıyor.


Ülke Ortaklık Stratejisi

Ülke Ortaklık Stratejisi (CPS) Dünya Bankası’nın bir ülke dahilinde, genellikle üç ila dört yıllık bir süre için faaliyetlerine yol gösteren çalışma planıdır. Ülkenin ekonomik ve sosyal performansını, başlıca kalkınma sorunlarını tanımlar ve hükümetin kalkınma stratejisini özetler.


Foto: DSÖ

Dünya Sağlık Örgütü: Tüberkülozun ilaçlara dayanıklılığı artıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün son raporunda, ilaçlara dayanıklı tüberküloz mikrobunun şimdiye kadar görülmemiş oranda yayılmaya başladığı bildiriliyor. Söz konusu raporda 2002-2006 yılllarında 81 ülkede 90 bin tüberküloz hastasından elde edilen verilere yer veriliyor Raporda ayrıca ilaçlara dayanıklılık seviyesinin yüksekliği nedeniyle tedavi imkanı bulunmayan tüberküloz türüne ise 45 ülkede rastlandı belirtiliyor.


Genel Sekreter Ban Ki-moon’un Dünya Tüberküloz Günü mesajı 24 Mart 2008

Dünya Tüberküloz Günü, günümüzde hala korkutucu bir şekilde hergün 4 bin kişinin ölümüne yol açan bir hastalığa karşı harekete geçmemiz için fırsat oluşturuyor. Hem insanların [yanlış ilaç kullanımı ve yanlış tedavi sonucu] yol açtığı hem de ondan daha tehlikeli olan ve birden fazla ilaca dayanıklıklılık gösteren tüberküloz çeşitleri yayılmaya devam ediyor.


Çevre fonları BM’nin katkılarıyla yeni bir çehreye kavuşuyor

Adaptasyon Fonu Kurulu ilk toplantısını 28 Mart tarihinde Almanya’nın başkenti Bonn’da tamamladı. Tanzanya’dan Richard Muyungi’nin başkanlığında yapılan toplantıda, gelişmekte olan ülkelerin ilkim değişikliğinin yaratacağı çervesel değişikliklere uyum sağlayabilmeleri amacıyla mali kaynak sağlanmasına yönelik önemli bir ilerleme sağlandı.© 2008 Birleşmiş Milletler Türkiye

Kadınlar ve kız çocukları için yatırım zamanı


BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon “Kadına karşı şiddete son kampanyasını” başlatı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dün genel merkezde yapılan bir törenle, kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti sona erdirmeye yönelik çalışmalara hız vermek amacıyla 2015 yılına kadar sürecek bir kampanyayı başlattı. Birleşmiş Milletler tahminlerine göre dünyadaki her üç kadından biri fiziksel şiddet, rızası dışında cinsel ilişki ve diğer istismarlarla karşı karşıya kalıyor. Her beş kadından biri ise tecavüze veya tecavüz amacıyla saldıraya uğruyor. Kadınların karşı karşıya kaldığı diğer sorunları ise insan ticareti, cinsel taciz, kadın sünneti, namus cinayetleri ve töre ve namus adına yeni doğmuş çocukların öldürülmesi gibi şiddet içeren olaylar oluşturuyor.


Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) teknik desteği ve Avrupa Birliği’nin (AB) mali katkısıyla Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi kapsamında, aile içi şiddete maruz kalan ve risk altındaki kadınların güçlendirilmesine yönelik çok yönlü çalışmalar sürdürülüyor.


UNICEF Uluslararası Kadınlar Günü’nde Anne Sağlığına Yönelik Yatırımların Önemine Dikkat çekti

UNICEF, 2008 Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart) vesilesiyle anne sağlığı alanında gereksinim duyulan iyileşmelere dikkat çekti.

Anne sağlığı hizmetlerine daha iyi erişim sayesinde her yıl meydana gelen, gebelikle ilgili tahminen yarım milyon kadın ölümü azaltılabilecek yine bu sayede çocuk ölümlerinde de azalma sağlanabilecektir.

Kadının Statüsü Komisyonu toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları için kaynak arıyor

Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonunun New York’ta 7 Mart’a kadar devam eden toplantılarında “Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi çabalarına mali kaynak” bulunması konusunu ele aldı. 52. dönem toplantısına üye ülkelerden bir çok bakan ve binlerce sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.


Foto: Atilla Parla

Çocuklarda yoksulluk riski hala yüksek

Sağlanan ilerlemelere karşın geniş anlamıyla yoksulluk başta çocuklar olmak üzere nüfusun önemli bir bölümünü etkilemeye devam ediyor. Türkiye istatistik Kurumu (TÜiK) tarafından yayınlanan yoksullukla ilgili en son yıllık araştırmaya göre Türkiye'de 15 yaşından küçük çocukların dörtte birinden fazlası 2006 yılında "gıda ve gıda dışı yoksulluk" içinde yaşayan hanelere mensuptu.


Biliyor musunuz?

Gelişmekte olan ül elerde yaşayan çocukların yaklaşık üçte birinin boyu yaşına göre küçüktür. Gelişmekte olan 20 ülkede, beş yaşın altındaki çocukların %5'inden fazlası aşırı kiloludur. Kırsal bölgelerde yaşayan çocukların düşük kilolu olma olasılığı, kentlerde yaşayan çocukların iki katıdır.

Gelişmekte olan ülkelerde doğan bebeklerin % 60'ı tartılmamaktadır. Bütün dünyada beş yaş altı çocuklar arasında ölüm oranı, 1960'dan bu yana %60 azalmıştır. 2006'da ilk kez beş yaşın altındaki 10 milyondan az çocuk ölmüştür. Bebek ölümleri, beş yaş altı çocuk ölümlerinin %37'sini oluşturmaktadır. Doğumdan sonraki bir saat içinde emzirmeye başlanması, bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde bebeklerin ölme olasılığı, sanayileşmiş ü kelerdeki bebeklerin ölme olasılığından sekiz kat fazladır. .


Ünlü isimler UNICEF’in iyi niyet elçisi oluyor

Tiyatro oyuncuları Prof. Yıldız Kenter, Müjdat Gezen ve yazar Ayşe Kulin, UNICEF’in en son iyi niyet elçileri. UNICEF Türkiye Temsilciliği ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin ortak önerisi ile atanan yeni elçilerin ünvanları, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Talat Halman tarafından 29 Kasım 2009 tarihinde yapılan bir basın toplantısında verildi. 


Türkiye’de insan ticareti ile mücadeleye ilişkin yeni proje

Türkiye’nin insan ticareti ile mücadele çabalarını desteklemek amacıyla, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Türkiye ofisi ile yakın işbirliği içerisinde; AB tarafından finanse edilen 3 milyon avro tutarındaki bu 2 yıllık projenin takdimi için 19 Mart 2008’de İçişleri Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenlenmiştir. Basın toplantısına, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Alim Barut, Dışişleri Bakanlığı Yasadışı Göç ve İltica Daire Başkanı Sn. Melih Ulueren, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Büyükelçi Vekili Sn. Michael Vögele ve Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Misyon Şefi Sn. Maurizio Busatti katılmışlardır.


Göçmen mi Mülteci mi?

Yukarıdaki resime baktığımızda aslında bu sorunun bir anlamı olmadığını görüyoruz. Bu kişi ister mülteci ister göçmen olsun, sahil güvenlik ekiplerinin yaptığı gibi kurtarılmayı hak ediyor.


LDC konferansı 2007’de İstanbul’da yapıldı

Türkiye’den Afrika ülkelerindeki kalkınma projelerine 50 milyon Dolar yardım

Türkiye önümüzdeki beş yıl içerisinde Afrika’daki kalkınma projelerine toplam 50 milyon ilave yardımda bulunacağını açıkladı. Türkiye’nin en az gelişmiş ülkeler ile koordinatörü Kenan Tepedelen 28 Mart’ta BM Genel Merkezinde düzenlediği toplantıda, herkes için sürdürülebilir kalkınmanın sağlanamaması halinde küresel barışın korunmasının da zorlaşacağını söyledi


Model Birleşmiş Milletler Türkiye Konferansı başarıyla tamamlandı

Model Birleşmiş Milletler Türkiye (MUNTR) Konferansı, 3-7 Mart 2008 tarihlerinde Ankara TOBB-ETU Üniversitesinde Türk ve yabancı öğrencilerin katılımıyla düzenlendi.UNFCCC: Latin Amerika ve Karayipler iklim değişikliği ile mücadelede anahtar rol oynuyor

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Anlaşması (UNFCCC) Genel Sekreteri Yvo de Boer yaptığı açıklamada, 2012 sonrasını için üzerinde çalışılan iklim değişikliği anlaşması konusunda anahtar rol oynayacak Latin Amerika ve Karayiplerin bu anlaşmadan da en fazla yarar sağlayacak bölgeler olacağını söyledi.


Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarını Korunması ve Geliştirilmesi Birleşmiş Milletler Ortak Programı

BM Ortak Programı süregiden toplumsal cinsiyet eşitsizliğini,

ilgilendirilmesi yoluyla ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.


Birleşmiş Milletler ve dergimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize unic@un.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Medeniyetler İttifakı: Hoşgörünün yaygınlaştırılmasına gençler ve medyanın yardımıyla başlanacak

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen BM Medeniyetler İttifakı Forumunda hoşgörünün yaygınlaştırılması için medya ve gençlere yönelik projelere öncelik verilmesi kararlaştırıldı.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Gözaltına Alınan ve Kayıp BM Çalışanlarıyla Uluslararası Dayanışma Günü Mesajı 25 Mart 2008

Hergün dünyanın dört bir yanında sayısız cesur erkek ve kadın insanlığın iyiliği için hayatlarını riske atıyor. Bu cesur erkek ve kadınların arasında Birleşmiş Milletler çalışanları ve barışgücü personelinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinde görevli meslektaşlarımız ve medyadaki dostlarımız da yer alıyor. Gözaltına alınan ve Kayıp BM Çalışanlarıyla Uluslararası Dayanışma Günü söz konusu meslektaşlarımızı onurla anmamız, bu konuda kamuoyundaki farkındalığı artırmamız ve karşı karşıya oldukları ciddi risk ve tehtidleri azaltmaya yönelik çabalarımıza iki katı hız vermemiz için fırsat teşkil ediyor.


Savaşın adsız kurbanları

Çocuk askerlerin savaşlarda ve iç çatışmalarda yaşadıkları ne kadar biliniyorsa, zorla silah altına alınan kız çocuklarının kaderi de o kadar görmezden geliniyor. Asi gruplar tarafından militan ve seks kölesi yapılmak üzere saflarına çekilen bu kızlar cinsel şiddet ve istismar kurbanı oluyor. Özgürlüklerine kavuşsalar bile, yaşadıkları tecavüz olaylarından duydukları utancı ve militan gruplarla olan bağlantılarını geçmişte bırakamıyorlar.


INCB Uyuşturucu ile mücadele yasalarının dünya genelinde eşit seviyede uygulanmasını istiyor

Kurulun Viyana’da açıklanan yıllık raporunda ayrıca ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlara ulaşılmasında yaşanan sıkıntılar, Afganistan’daki durum ve uyuşturucu ile mücadelede ön plana çıkan diğer konulara değiniliyor. Viyana’da 5 Mart tarihinde açıklanan Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (INCB) Yıllık Raporun birinci bölümünde uyuşturucu il mücadele konusundaki yasaların uygulamaları ve bölgelere göre gelişmeler ele alınıyor.


İHEB’nin 60 yılı

BM Genel Kurulu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini 10 Aralık 1948 tarihinde ilan ve kabul etti. Bildirgeyi hazırlayanların olağanüstü öngörüleri ve kararlılıkları ilk kez herkes için evrensel insan haklarını tek bir çatı altında toplayan bir metnin yaratılmasını sağladı. Bugün 360’ın üzerinde dilde yayımlanan Bildirge dünyanın en fazla tercüme edilmiş belgesidir. Bu da Bildirgenin sahip olduğu evrensel özelliğin ve gördüğü kabulün kanıtıdır. Bağımsızlığına yeni kavuşan bir çok ülkede ve bir çok yeni demokraside anayasaların ilham kaynağı olmuştur. Doğru ve yanlış diye bildiklerimiz veya bilmemiz gerekenlere gösterdiğimiz saygının bir ölçütü haline gelmiştir.


Türkiye önündeki firsat penceresi kapanmadan harekete geçmeli

Türkiye İnsani Gelişme Raporu 2008’e göre, Türkiye’nin önündeki 15 yıl ve sonrasındaki zorluklarla mücadele edebilecek sağlıklı, iyi eğitimli ve becerili bir topluma sahip olması için, bugünün gençleri için kapsamlı politikalar geliştirmeye odaklanması gerekiyor.


Orman Mülkiyeti Çalıştayı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ve Çevre ve Orman Bakanlığı, Orta Asyalı orman uzmanları için orman mülkiyeti konusunda bir çalıştay düzenledi.


Habitat 2008 ödülleri

Dünya Habitat Ödülleri, iyi planlanmış yerleşim alanları uygulamalarının teşvik edilmesi amacıyla 1985 yılından bu yana Yapı ve Toplu Konut Vakfı (BSHF) tarafından veriliyor. Bu girişim ilk olarak 1987 Birleşmiş Milletler Evsizler için Barınak Uluslararası Yılı faaliyetlerine katkı sağlamak için başlatıldı. 1985 yılında “en iyi örnek” kavramı henüz yaşamımıza girmemişti ve ödüller sadece üç yıl üst üste verilmek üzere planlanmıştı.


BM Viyana Ofisi

Tuna nehri kıyısında sel baskınları ile mücadele amacıyla erken uyarı sistemi kuruldu

Tuna nehri kıyılarında yaşanan sel ve su taşkınları ile mücadele amacıyla kurulan erken uyarı sistemi, 10 Mart’ta Viyana’da Uluslararası Tuna Nehrini Koruma Komisyonu (ICPDR) ve Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Komisyonun (JRC) birlikte düzenlediği toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.  

2008: Uluslararası Sağlıklı Yaşam Koşulları Yılı

Genel Kurul tarafından 2008 Uluslararası Sağlıklı Yaşam Koşulları Yılı olarak ilan etti. Günümüzde yaklaşık 2,6 milyar insan bu koşullardan uzak yaşıyor.


Ban: "Su yaşamsaldır"
Her damla değer katar

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 22 Mart Dünya Su Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, dünya üzerinde her üç kişiden birini etkileyen su krizi ile ilgili olarak hemen önlem alınması çağrısında bulundu. Dünya Su Günü bu yıl Uluslararası Sağlıklı Yaşam Yılı ile birlikte kutlanıyor.


Su Hayattır
Ban Ki-moon,
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

Her ne kadar Birleşmiş Milletler, Dünya Su Günü olarak kutladığı 22 Mart’ta insanlardan yaptıkları işleri bırakıp saygı duruşunda bulunmalarını beklemiyor olsa da, belki de gerçekten saygı duruşunda bulunulmalı. Çünkü her 20 saniyede bir çocuk temiz su bulamadığı için ölüyor. Böylece her yıl genç yaşta yaşama gözlerini kapayanların sayısı 1,5 milyon gibi kabul edilemez bir seviyeye ulaşıyor.


UNCCD üye sayısı 193’e ulaştı

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesine (UNCCD) üye olan ülkelerin sayısı Sırbistan’ın katılımıyla 17 Mart itibarıyla 193’3 ulaştı. UNCCD 26 Aralık 1996 tarihinde yürürlüğe girdi. Rio Zirevisinde alınan bir karar çerçevesinde yaşama geçen UNCCD, erezyon ve toprağın verimliliğini kaybetmesi ile karşı karşıya kalan toplumların ve ekosistemlerinin içinde bulunduğu duruma çözüm bulunması amacıyla oluşturulmuş bir sözleşmedir.KÜNYE

BM Türkiye Dergisi editörleri (alfabetik sıraya göre)

Ahmet Parla
Aygen Aytaç
Gökçe Yörükoğlu
Gözde Doğan
Halide Çaylan
Meltem Ağduk
Metin Çorabatır
Müveddet Farrell
Nezih Tavlaş
Selin Arslan
Sema Hosta
Şehnaz Tanılkan

Tasarım: A. ilker Bekarslan