| Başa Dön |


Birleşmiş Milletler ve dergimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize yazın.Sözümüzü Tutmalıyız
Ban Ki-moon

2008 hepimiz için zor bir yıl oldu. Ben 2008’e “çoklu sorun yılı” diyorum. 2009 da sorunlar açısından 2008’den geri kalmayacağa benziyor.


FAO Direktörü Jacques Diouf

Diouf: Suyun Geleceği Daha Verimli Tarımda
Daha Az Su ile Daha Fazla Üretim Yapmayı Öğrenmeliyiz

Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Direktörü Jacques Diouf su sıkıntısı ve açlık sorunun çözümü için tarımda daha iyi su yönetiminin yollarının aranmasını istedi ve çiftçilere sağlanan desteğin artırılması gerektiğini söyledi.Mülteci Kadınlar Kadınlar Günü Nedeniyle Kapadokya’da Buluştular

UNHCR’in mülteci ve sığınmacılara yönelik birlikte faaliyetler yürüttüğü, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğinın  2. Kapadokya Kadınlar Günü Buluşmasına değişik illerden çok sayıda mülteci kadın katıldı.


BM’nin Su Raporu Acil Eylem Çağrısında Bulunuyor

16-22 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen su ile ilgili dünyadaki en büyük etkinlik olan 5. Dünya Su Forumu’na 150 ülkeden 25,000’den fazla kişi katıldı. Forum’un düzenlenmesi için 20 milyon doların harcandığı etkinlikte güvenliği sağlamak için dört bin polis görevlendirildi.


Dünya Su Günü 2009

Dünyadaki su kaynaklarının yönetimi gelecek kuşaklar için kilit önemde

2009 Dünya Su Günü dolayısıyla, temiz içme suyuna erişim ve su paylaşımı gibi konularda çözüm için toplu hareket etme çağrısı yapıldı. Bu yılın konusu -sınır aşan sular- su kaynaklarının entegre yönetimi gerekliliğinin küresel ölçekte kavranmasını amaçlıyor.


Türk Hukukunda İnsan Ticareti Suçu El Kitabı

Türkiye’nin insan ticareti ile mücadele çabalarına ilişkin olarak, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM)


Kadına Karşı Şiddetle Hep Birlikte Mücadele Zamanı
BM Türkiye Kadınlarla Birlikte Kadın Hakları İçin Çalışıyor


Genel Sekreter, Irak'ta BM personeli ile birlikte

BM Personeli Ateş Hattında

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 25 Mart Gözaltına Alınan ve Kayıp Birleşmiş Milletler Personeli ile Dayanışma Günü mesajında, “2007


Irkçılık İnsanlığı Lekemeleye Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 21 Mart Irk Ayrımcılığıyla Mücadele Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, her ülkede ırkçı


Afganistan'da bir uyuşturucu tedavi merkezi

INCB: Güvenlik Sağlanamıyor, Afyon Üretimi Engellenemiyor

Afganistan’da afyon ekim alanlarında yaşanan daralmaya rağmen, dünya geneline dağılan yaşadışı eroinin yüzde 90’ı söz konusu ülke menşelidir.


Dünya Astronomi Yılı 2009

Uluslararası Astronomi Birliği, 2009 yılını, ünlü İtalyan astronom Galileo Galilei’nin teleskopla yaptığı ilk gökyüzü gözleminin 400. yıldönümü olması münasebetiyle Uluslararası Astronomi Yılı ilan etti. UNESCO bu çağrıya ortak oldu veLiderler Kültürler Arası Diyalogu Geliştirmek Amacıyla İstanbul’da Biraraya Geliyor
6-7 Nisan 2009
Toplantıda Bir Çok Yeni Girişim Açıklanacak

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Sayın José Luis Rodríguez Zapatero, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-moon ve Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve Portekiz eski Cumhurbaşkanı Sayın Jorge Sampaio’nun yanı sıra bir çok tanınmış şahsiyet, dünya genelinde kültürler arasında büyümekte olan bölünmüşlüğü gidermek ve kültürler arası diyaloğu geliştirmek üzere yeni ortaklıklar oluşturmak amacıyla İstanbul’da bir araya geliyor.


Soldan Sağa: TBMM Milletvekili Prof. Cevdet Erdöl, TBMM Milletvekili Prof. Gaye Erbatur, UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini, Sağlık Bakanı Prof. Recep Akdağ ve TBMM Milletvekili Nevzat Korkmaz

UNICEF’in Yıllık Raporu Ankara’da Basına ve Kamuoyuna Açıklandı

UNICEF’in yıllık yayımlarından en önemlisi olan “Dünya Çocuklarının Durumu” raporu UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini tarafından 15 Ocak’ta tüm dünya ile birlikte Ankara’da basına ve kamuoyuna açıklandı.


UNFPA Türkiye Temsilcisi Peer Seiben (solda) ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu (soldan ikinci) toplantıda

Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar

Yetiştirme yurdundaki genç kadınlara yeni bir olanak sunuluyor ,güçlenmeleri ve istihdama katılımlarını kolaylaştırıcı bir çalışma başlatılıyor. Nar Taneleri Projesi her yıl gelişerek 2013 yılı sonuna kadar 5 yıl boyunca sürecek.


Ulusal Saygın İş Programı Mutabakat Zaptı İmzalandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ahmet Erdem ve ILO Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Sayın Petra Ulshoefer 10 Şubat 2009 tarihinde Ankara'da Ulusal Saygın İş Programı Mutabakat Zaptını imzaladı.


Fotoğraf: Bekir Özden © UNICEF Türkiye 2009

Türkiye’deki Üniversiteler Çocuk Haklarını Savunuyor

Çocuk hakları konusunda daha sorumlu habercilik için Türkiye’nin başlattığı girişime çok sayıda ülkenin katılması bekleniyorIFAD, Dünya Su Forumunda Yoksul Çiftçilerin Sesi Oldu

Güney Amerika’dan Afrika’ya oradan Orta Doğu’ya sulama alanında geleneksel uygulamalar yeni teknolojilerle destekleniyor.


Karikatür Jean Plantu'nun izniyle yayımlanmıştır
BM Güvenlik Konseyi İlk Barışgücü Harekatı Emrini
29 Mayıs 1948
Tarihinde Verdi

BM Genel Kurulu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini
10 Aralık 1948
Tarihinde İlan ve Kabul Etti.Geleceğimiz Su Kaynaklarımızı Nasıl Yöneteceğimize Bağlı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Dünya Su Günü mesajında, geleceğimizin pahabiçilmez su kaynaklarımızı nasıl yöneteceğimize bağlı olduğunu söyledi.Dünya Su Günü: Ortak Sular – Ortak Fırsatlar

5. Dünya Su Forumu katılımcıları, Su Forumu’nun bakanlar tarafından kapanışına katılmadan önce BM Dünya Su Günü’nü kutladılar. 22 Mart, 1993 yılından beri her yıl Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. .


INCB raporu MK Ayub ve Prof Atasoy tarafından açıklandı

INCB Amfetamin Türü Uyarıcı Kaçakçılığında Yeni Yöntemler Kullanıldığı Uyarısında Bulunuyor

Suç örgütleri, uyuşturucu imalatında kullanılan yasal yan maddeleri, kurdukları hayali şirketler aracılığıyla temin ediyor. INCB raporunda, metamfetamin, amfetamin ve MDMA (ekstazi) gibi Amfetamin Türü Uyarıcıların (ATS) üretiminde kullanılan efedrin ve psodefedrin gibi maddelerin kaçakçılığında yeni yöntemler uygulanmaya başlandığı belirtiliyor.


MUNTR toplantısı İzmir'de yapıldı

MUNTR 2009 Konferansı

Beşinci MUNTR Konferansı 9-13 Mart tarihleri arasında İzmir Yaşar Üniversitesi, Selçuk Yaşar Kampüsünde, Birleşmiş Milletler Türkiye temsilciliğinin desteğiyle, yoğun bir ilgiyle gerçekleştirildi.


Birleşmiş Milletler ve dergimiz ile ilgili görüşlerinizi bizim ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bize unic.ankara@unic.org adresinden ulaşabilirsiniz.Günümüzün ana konusunu ekonomik durumun nasıl canladırılacağı oluşturuyor. Tüm dünyada hükümetlerin, takadi biten küresel ekonomiye yeniden güç kazandırma yollarını aradıkları bir dönemde bu durum pek de şaşırtıcı değil.


ILO Sosyal Adalet İçin Uğraşı’nın 90. Yılını Kutluyor

Bu yıl ILO 90. yıldönümünü kutluyor. İçinde bulunduğumuz dünyanın dört bir tarafına şok dalgalarla yayılan ekonomik kriz döneminde ILO’nun amacı ve vizyonu hiç bu kadar geçerli olmamıştı.


Su Fuarı İstanbul’da

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi (American Museum of Natural History) tarafından düzenlenen Su Sergisi, UNDP ve Coca-Cola ortak projesi çerçevesinde Türkiye’ye geldi. 5. Dünya Su Forumu’nun resmi yan etkinliği olarak tescil edilen sergi, “Her Damla Değer Katar” projesi çerçevesinde 14 Haziran’a kadar İTÜ Maslak Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi’nde ziyaret edilebilecek


Foto: Sadık Demiröz

Türkiye’de Kadın İsithdamına Yönelik Duyarlılık Oluşturmak Amacıyla ILO Ankara Ofisi Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ni Yürütmeye Başladı

Kadınların işgücüne katılım ve istihdam oranlarının düşük olması Türkiye’nin istihdam alanındaki en önemli sorunlarından birisidir. AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye’deki kadın istihdam oranları son derece düşüktür.


ILO “Küresel İstihdam Eğilimleri” ve “Kadın İçin Küresel İstihdam Eğilimleri” Raporlarını Yayınladı.

ÇILO, Ocak 2009’da 2009 yılı Küresel İstihdam Eğilimleri raporunu yayınladı. Bu rapora göre; küresel ekonomik krizin; işsizler, çalışan yoksullar ve korunmasız işlerde çalışanların sayısını önemli bir miktarda arttırması bekleniyor. Raporun bazı başat sonuçları şöyledir:


400 Yıllık Yara

Düşünebiliyor musunuz? Bir gün sevdiklerinizden ve ailenizden zorla koparılıyorsunuz. Bir daha onları asla göremiyorsunuz.


TB hastalarına verilen tedavi yakından takip ediliyor

Tüberkuloz Her 20 Saniyede Bir Can Alıyor

Genel Sekreter Ban Ki-moon, tüberkuloz ile mücadelede elde edilen başarının kalıcı olabilmesi için küresel işbirliğinin artırılmasını istedi.


INCB: Uyuşturucu Maddelerin Kontrolüne Yönelik BM Sözleşmeleri Uluslararası İşbirliğinin En Önemli Başarılarından Biridir

Kontrol altında tutulan ilaçlara herkesin ulaşamaması, hint keneviri ve uyuşturucu kullanımının engellenmesi ile ilgili sözleşme hükümlerinin uygulamasında karşılaşılan farklılıklar hala birer sorun.


İlk narkotikle mücadele anlaşması 1948 yılında Paris'te imzalandı

INCB: Batı Afrika, Güney Amerika’dan Avrupa’ya Kokain Sevkiyatının Ana Merkezi Haline Geldi

Avrupa’da yasa dışı uyuşturucu pazarında satılan Güney Amerika menşeli kokainin büyük bölümü Batı Afrika üzerinden sevk ediliyor. Gine açıklarında ve ana kıta üzerinde ele geçirilen kokain miktarındaki artış, bölgenin hem transit hem de depolama amacıyla kullanıldığını ortaya koyuyor.

Başta Kapa Verde, Gana, Gine-Bissau, Liberya, Mali, Moritanya, Nijerya, Senegal ve Sierra Leone olmak üzere tüm bölge ülkeleri bu durumdan etkileniyor. Bölge ülkeleri hükümetleri 2006 yılında 3 ton, 2007 yılında 6 ton kokain ele geçirdiklerini bildiriyor. Söz konusu rakam 2005 yılı için sadece 1 tondu.2009 Dünya Goril Yılı

Roma’da 1 Aralık 2008 tarihinde BM yetkilileri ve yüzden fazla ülke temsilcisinin katıldığı bir törenle “Dünya Goril Yılı” ilan edildi. Düzenlenen törene katılanlar arasında Monaco Prensi 2. Albert de vardı.

Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlarla ilgili BM sözleşmesinin uygulanması çalışmalarını sürdüren BM yetkililerinden Robert Hepworth, açılış töreninde yaptığı konuşmada, gorilleri korumak amaçlı uygulamaya konulacak projeler için Goril yılı etkinlikleri sayesinde yarım milyon avro toplamayı hedeflediklerini söyledi.  UNIC Ankara Büyük Koleji ziyaret etti

UNIC Ankara yetkilileri, 28 mart tarihinde Ankara'da Büyük Koleji ziyaret ederek Birleşmiş Milletler ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.


KÜNYE

BM Türkiye Dergisi editörleri (alfabetik sıraya göre)

Ahmet Parla
Aygen Aytaç
Ayşe Selçuk Gencer
Halide Çaylan
Meltem Ağduk
Metin Çorabatır
Müveddet Farrell
Nezih Tavlaş
Pınar Perçinel
Selin Arslan
Sema Hosta
Şehnaz Tanılkan