ÜST MENÜ

13-19 Kasım Antibiyotik Farkındalık Haftası

role_to_play_Infographic_0.7_171011role_to_play_Infographic_0.7_171011

 

 

Birleşmiş Milletler yetkilileri, antibiyotiklere karşı ortaya çıkan direncin azaltılması için söz konusu ilaçların insanlar ve hayvanlarda sorumlu bir şekilde kullanılması çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında yaptıkları ortak açıklamada, antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımının insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

WHO Başkanı Adhanom Ghebreyesus, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Antibiyotik direnci göz ardı edemeyeceğimiz küresel bir sorundur. Eğer bu soruna karşı güçlü ve koordineli bir yaklaşım sergilemezsek antibiyotik direnci bizleri insanların mikrobik hastalıklardan ve en küçük ameliyatlardan dahi korktukları çağa geri döndürebilir” dedi.

Antibiyotik direncinin dünyanın dört bir yanında tehlikeli bir hızla arttığı ve sık görülen mikrobik hastalıkların tedavisini tehdit eder hale geldiği belirtiliyor. Antibiyotiklerin etkisinin azalması sonucu insanları etkileyen zatürre, tüberküloz, kan zehirlenmesi gibi enfeksiyon hastalıkların yanı sıra hayvanları etkileyen mikrobik hastalıkların tedavisinin de zorlaştığı ifade ediliyor.

Bu yılki Antibiyotik Farkındalık Haftasının temasını “antibiyotik almadan önce bir sağlık çalışanının tavsiyesini al” oluşturuyor. Söz konusu temanın gıda ve tarım üretimi açısından anlamı ise, iyi uygulamalar yoluyla, hayvancılık, su ürünleri yetiştiriciliği ve tarım üretiminde antibiyotik kullanımına olan ihtiyacın ortadan kaldırılması.

FAO Başkan Yardımcısı Kundhavi Kadiresan da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, söz konusu adımların antibiyotiklerin daha dikkatli kullanılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Söz konusu sorunlarla mücadele amacıyla WHO, FAO ve OIE bilgi ve tecrübe birikimlerini biraraya getirerek “Ortak Sağlık” yaklaşımıyla en iyi uygulamaların tanıtımı ve böylece antibiyotik kullanımının azaltılmasını hedefliyor.

FAO Başkanı José Graziano da Silva da “Antibiyotiklerin aşırı kullanımı etkilerini azaltıyor. Gıda sisteminde yanlış kullanımlarını mutlaka sonlandırmalıyız. Antimikrobiyal veteriner ilaçları, hayvan sağlığı ve güvenli gıda üretimi için çok önemli bir araçtır, ancak hiçbir şekilde tek araç değildir” diyor.

“İnsan sağlığında olduğu gibi, veteriner hekimlik alanında da antibiyotikler sayesinde muazzam bir ilerleme kaydetti” diyen OIE Başkanı Dr. Monique Eloit bu ilaçların etkinliğinin ve varlığının korunmasının hayvan sağlığı ve hayvancılıktan elde edilen gelirlerin muhafazası için de zorunlu olduğunu ifade etti.

Türkiye’deki durum

WHO, Türk makamlarının sorunla başa çıkabilmek için WHO desteğiyle yürüttükleri bir dizi bağlantılı uygulama sonucu Türkiye’de antibiyotik kullanımında bir düşüş trendinin yakalandığını belirtiyor.



Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb