ÜST MENÜ

21 Mart Uluslararası Irk Ayrımcılığı ile Mücadele Günü bu yıl Neo-Nazizm gibi görüşler ve üstün ırk ideolojisi ile mücadeleye odaklanıyor

 

First Phase Digital

Irkçı hareketler dünyanın bir çok bölgesine yayılıyor ve çoğunlukla göçmenleri, mültecileri ve Afrika kökenlileri etkileyen ırkçılığı, ırk ayrımcılığını, yabancı düşmanlığını ve bunlarla bağlantılı hoşgörü yoksunluğunu ateşliyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılmasına yönelik olarak aldığı son kararda tüm insanların eşit ve hür doğduğunu bir kez daha vurguladı ve her bireyin yaşadığı toplumun refahına ve kalkınmasına olumlu katkı yapma kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Genel Kurul kararında üstün ırk iddiasının bilimsel olarak yalanlandığı, ahlaki olarak kınandığı, toplumsal olarak kabul edilemeyeceği vurgulandı ve farklı insan ırkları olduğunu iddia eden diğer tüm teorilerle birlikte reddedilmesi gerektiği belirtildi.

Her türlü ırkçılık, ırk ayrımcılığı, yabancı düşmanlığı ve bunlardan doğan hoşgörü yoksunluğunun çağdaş tezahürleri konusundaki Özel Raportör Tendayi Achiume, son yayınlanan raporunda Neo Nazizm gibi popülist milliyetçiliğin ayrımcılıklığın önlenmesi ve eşitlik gibi insan haklarının temelini oluşturan  kavramlar için tehdit oluşturduğunu belirtti.

Achiume, İnternet üzerinden Neo-Nazizm gibi görüşlerin propagandasının yapılmasının ırkçılığın günümüzdeki tezahür şekillerinin fitilini ateşlediğini belirtti ve Devletlerin insan hakları hukuku, teknoloji şirketlerinin ise ahlaki açıdan aşırı görüşlerle mücadele etme sorumluluğuna sahip olduğunu söyledi.

Gelin siz de ırkçılıkla mücadeleye destek verin!Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb