ÜST MENÜ

Biliyor musunuz? Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü

dsodkgDünya genelinde kanser maalesef hemen hemen her ailenin kapısını çalıyor. Kanser günümüzde her altı ölümden birinin de nedeni olarak karşımıza çıkıyor. 4 Şubat Dünya Kanser Gününde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tedavi imkanları ve hastaların yaşam kalitesini arttıran tıbbi kapasite sayesinde kanserin artık çaresiz bir hastalık olmadığını belirtiyor.

DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Dairesi Başkanı Dr. Etienne Krug konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tüm ülkeler kanserin önlenmesi ve tedavisi için daha fazla çaba harcayabilir. Kanserin ana nedenlerini biliyoruz. Bu konularda önlem alınarak birçok kanser vakasının yaşanmasının önüne geçilebilir. Sağlık sisteminin kanserle mücadele gücünün arttırılmasıyla erken teşhis ve donanımlı sağlık personeli tarafından insanları mali olarak zorlamayacak tedavi imkanları sağlanabilir. Böylece milyonlarca can kurtarılmış olur” dedi.

Üye Devletler 2017 Mayıs ayında Dünya Sağlık Genel Kurulunda aldıkları kararla kanserin önlenmesi ve tedavisi için küresel olarak atılacak adımları belirlediler.

Üye Devletler söz konusu tarihten bu yana ilgili kararda belirtilen öneriler doğrultusunda adımlar atıyor. Hükümetler bilimsel olarak belirlenmiş kanser riskini azaltıcı stratejileri hayata geçiriyor. Bunların arasında sigara ve alkole yüksek vergi uygulanması, sağlıklı diyetlerin teşvik edilmesi ve fiziksel aktivite/egzersiz ve HPV aşısı gibi konular yer alıyor. DSÖ söz konusu önlemlerin tam olarak hayata geçirilmesi halinde kanser vakalarının yüzde 30-50 arasında azaltılabileceğini belirtiyor.

Ancak, kanserden vakitsiz ölümlerinin dünya genelinde azaltılması ve herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi hedefine erişilmesine yönelik hedeflerin tutturulabilmesi için daha hızlı hareket edilmesi gerektiği belirtiliyor. Kanserin etkili tedavisi için erken teşhis büyük önem taşıyor. Ancak, birçok kanser vakası ise dünya genelinde geç teşhis ediliyor. Bu da tedavi imkanını zorlaştırıyor. Bu durumun önüne geçilebilmesi için sağlık sistemlerinin güçlendirilmesinin, erken teşhis, kaliteli bakım ve tedavi hizmetlerine erişim imkanlarının arttırılması gerektiği vurgulanıyor.

Kanserin erken teşhisi sadece tedavi masraflarının azaltılması açısından büyük önem taşımıyor, yeterli tedavi alabilen hastalar normal hayatlarına devam edebilme imkanına da sahip oluyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb