ÜST MENÜ

ABD’nin kesintilerinin ardından BM’nin Filistinli Mültecilere yardım kuruluşu küresel kampanya başlattı

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl fon sağlama kampanyasının açılışında konuşuyor. Fotoğraf: UNRWA,  Khalil Adwan

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl fon sağlama kampanyasının açılışında konuşuyor. Fotoğraf: UNRWA, Khalil Adwan

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) ABD’nin taahhüt ettiği fonların yarısından fazlasını askıya almaya karar vermesinin ardından eğitim, sağlık ve diğer yardım programlarını sürdürmek amacıyla finansman sağlamak için küresel bir kampanya başlattı.

UNRWA’ının Genel Komiseri Pierre Krähenbühl Gazze’de 22 Ocak tarihinde “İnsanlık Onuruna Paha Biçilemez” isimli kampanyanın duyurulması sırasında yaptığı konuşmada tüm UNRWA okullarının açık kalmaya devam edeceğini sağlık hizmeti ve diğer yardımların da tüm zorluklara rağmen şart oldukları için devam edeceğini duyurdu.

UNRWA, ABD’nin fonlarda kısıtlamaya gitmesinin Ürdün, Suriye, Lübnan, Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki milyonlarca savunmasız mültecinin günlük hayatlarına çok büyük etkisi olacağını bildiriyor.

UNRWA, ABD’nin yaptığı bu finansman kısıtlamasıyla 700’den fazla UNRWA okulunda 525 bin çocuğun aldığı temel eğitimin, 1.7 milyon Filistinli mülteciye sağlanan acil gıda ve nakit yardımının, 3 milyon mültecinin doğum öncesi bakımın da dahil oluğu temel dağlık hizmetlerine erişiminin, 5.3 milyon mültecinin onuru ve güvenliğinin tehlikeye atıldığını kaydediyor.

Krähenbühl, UNRWA’nın misyonunun BM Genel Kurulu kararıyla sağlam bir şekilde koruma altında olduğunu vurguladı ve iyi niyetli tüm insanları, kurumları, Filistin diasporasının üyelerini, özel şirketleri ve vakıfları kampanyayı desteklemeye çağırdı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb