ÜST MENÜ

AIDS’e bağlı ölümler azaldı – 19.5 milyon kişi hayat kurtaran tedaviye erişiyor

Dünya AIDS gününde Nijerya’nın başkenti Abuja’da farkındalık yaratmak amaçlı bir yürüyüş. Fotoğraf. UNAIDS

Dünya AIDS gününde Nijerya’nın başkenti Abuja’da farkındalık yaratmak amaçlı bir yürüyüş. Fotoğraf. UNAIDS

Yeni yayınlanan Birleşmiş Milletler raporuna göre AIDS’e neden olan HIV virüsü ile yaşayan insanların yarısından fazlası artık tedaviye erişebiliyor ve 2005 yılından bu yana AIDS’e bağlı ölümler yaklaşık yarıya yarıya azaldı.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS ortak programı UNAIDS’in İcra Direktörü Michel Sidibé 2015 yılı için 15 milyon kişinin tedaviye erişmesi hedefine ulaştıklarını, 2020 yılında bu sayıyı iki katına yani 30 milyona çıkartmak için doğru yolda olduklarını söyledi.

Sidibé “İhtiyacı olan herkese ulaşmak ve hiç kimseyi geride bırakmama taahhüdümüzü yerine getirmek için ilerlemeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

AIDS’i sona erdirmek: 90-90-90 hedeflerine doğru kaydedilen ilerleme (Ending AIDS: Progress towards the 90¬-90-90 targets) başlıklı rapor 2014 hedeflerinin kapsamlı bir analizini yapıyor. 2020 yılına kadar HIV ile enfekte olan insanların yüzde 90’ının durumlarından haberdar olması, HIV teşhisi konmuş insanların yüzde 90’ının antiretroviral terapiye erişiyor olması ve bu tedaviyi alanların yüzde 90’ının tedavilerinin başarıya ulaşması hedefleniyor.

Rapora göre 36.7 milyon HIV ile enfekte insanın 19.5 milyonu tedaviye erişti ve 2005 yılında 1.9 milyon olan AIDS’den ölümler 2016 yılında 1 milyona geriledi. İlerleme bu şekilde devam ettiği sürece 2020 yılına kadar hedeflenen 30 milyon kişinin tedaviye erişmesi sağlanacak.

HIV’si olan insanların yarıdan fazlası doğu ve güney Afrika’da yaşıyor. 2010 yılından bu yana AIDS’e bağlı ölümler yüzde 42 azalırken, yeni HIV vakaları da yüzde 29 azaldı. Çocuklarda yeni enfeksiyonların yüzde 56 oranında azalması ise HIV tedavisi ve HIV’den korunma çabalarında büyük ve önemli bir kazanım olarak değerlendiriliyor.

Rapor 2016 yılında HIV ile enfekte insanların yüzde 70’inin durumlarından haberdar olduğunu, yüzde 77’sinin de tedaviye erişimi olduğunu kaydediyor. Tedaviye erişenlerin yüzde 82’sinde virüsün başkalarına bulaşması baskılanmış bulunuyor.

Rapora göre doğu ve güney Afrika, orta Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika 2020 hedeflerine ulaşmada doğru yönde ilerliyorlar. Botswana, Kamboçya, Danimarka, İzlanda, Singapur, İsveç ve İngiltere 2020 hedeflerine ulaşmış durumda.

Ancak hedeflere doğru ilerleme AIDS nedeniyle ölümlerin arttığı Orta Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da daha zayıf olarak değerlendiriliyor. Bu bölgeler içinde Cezayir, Fas ve Beyaz Rusya da ise HIV tedavisine erişim artmış bulunuyor.

Rapor ayrıca HIV ile yaşayan insanların yüzde 30’unun hala durumlarından haberdar olmadığını, küresel olarak 17.1 milyon insanın ise tedaviye erişemediğini bildiriyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb