ÜST MENÜ

Astana görüşmelerinde BM temsilcisi ateşkesi denetleyecek mekanizma için çağrı yaptı

Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura. Fotoğraf: BM/Violaine Martin (arşiv)

Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura. Fotoğraf: BM/Violaine Martin (arşiv)

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 23 Ocak tarihinde Suriye’deki ateşkesi uzatmak için başlayan görüşmelerde Birleşmiş Milletler’in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ateşkesi denetleyecek ve uygulayacak bir mekanizma oluşturulursa ateşkesin sağlamlaştırılacağını söyledi.

Mistura, “Buradaki taraflar ülke çapında ateşkesi denetleyecek ve uygulayacak bir mekanizma üzerinde anlaşırlarsa başarı şansı daha fazla olacaktır. Geçmişte böyle bir mekanizma yoktu ve bu nedenle de sık sık başarısızlığa uğradık” dedi.

Toplantılarda Suriye hükümeti ve Suriye muhalefeti temsilcileri ile birlikte oturan Mistura Suriye’deki savaşı sona erdirip siyasi bir çözümü sağlamanın tek yolunun Suriyelilerin kendi aralarındaki müzakerelerden geçebileceğini vurguladı.

Türkiye, İran ve Rusya tarafından düzenlenen, ABD’den bir temsilcinin gözlemci olarak katıldığı Astana görüşmeleri kapalı kapılar ardında yapılıyor ve 24 Ocak tarihinde sona ermesi bekleniyor.

Özel temsilci Astana görüşmelerinde ateşkesin daha da güçlenmesiyle, 8 Şubat tarihinde BM himayesinde Cenevre’de başlayacak Suriye görüşmelerinde Suriyeliler arası gerçek uzlaşmayı görmenin de mümkün olabileceğini kaydetti.

Mistura Cenevre’de hükümet ve muhalefetin delegeleri arasında yönetim, anayasa ve seçim konularında ve Suriye’deki barış süreci için bir yol haritası oluşturan Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı kapsamında doğrudan görüşmelerin yapılmasından umutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Mistura ateşkesin garantörleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve destek veren İran’ı Aralık ayında ilan edilen ateşkes ile yaşamları kurtardıkları için takdir ederken, diğerlerini de onlara katılmaya çağırdı.

Mistura terör örgütleri ile ilişkisi olmayan diğer tüm muhalif silahlı gruplar ile hükümet yanlısı silahlı grupları da ateşkese uymaya çağırdı.

Özel temsilci sivillerin korunmasının en önemli konu olduğunun altını çizdi ve hastaneler, okullar, su ve elektrik şebekeleri ve pazarların korunmasının da önemini bir kere daha vurguladı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb