ÜST MENÜ

Ayşegül Özdil: “Mülteci çocuklarla birlikte olmak hayatımı derinden etkiledi’’

SADA’da, merkeze anneleriyle birlikte gelen çocuklar bakım hizmetlerinden faydalanıyorlar. Kadınlar eğitim alırken, çocuklar anaokulu öğretmeni Ayşegül Özdil ile vakit geçiriyor. Fotoğraf: BM Kadın Birimi.

Ayşegül Özdil, Gaziantep’teki SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi’nde çalışan bir anaokulu öğretmeni. BM Kadın Birimi tarafından kurulan, Suriye Krizine Müdahale için AB Bölgesel Güven Fonu ve Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen SADA Merkezi, Geçici Koruma Altındaki Suriyeli ve Türk kadınların güçlenmesini, sosyal faaliyetlere katılımlarını ve işgücüne dâhil olmalarını destekliyor. Merkez, BM Kadım Birimi önderliğinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM)  ortaklığında uygulanan “Suriyeli Kadınların, Kız Çocuklarının ve Ev Sahibi Toplumun Dayanıklılığının Artırılması” Projesi kadınların yaşamlarını iyileştirmeleri, genel güvenliklerini sağlamaları, iş bulmaları, iş kurmaları ve topluma kazandırılmalarına yardımcı oluyor.

Ayşegül öğretmen anlatıyor:

“SADA’da çalışmaya başlamadan önce yalnızca Türk çocuklarla çalışıyordum. Fakat burada mülteci çocuklarla çalışıyorum ve onlarla birlikte olmak hayatımı derinden etkiledi.

Artık, yalnızca Türk çocuklara değil, anneleri SADA Merkezi’nin yararlanıcısı olan Suriyeli, Afgan, Iraklı ve Türkmen çocuklara da ders veriyorum.

Çocuklara Türkçe öğretirken ve onlarla oyunlar oynarken onları çok dikkatli bir şekilde gözlemliyorum. Gerektiğinde onları yönlendirebilmek için fizyolojik ve bilişsel gelişimlerini takip ediyorum. SADA Merkezi’ne düzenli bir şekilde gelen çocukların bilişsel becerileri çok gelişti. Arkadaş edinmeyi ve Türkçe konuşmayı öğrendiler. Bunun yanı sıra çocuklar, ev sahibi ve mülteci toplumdan kadınlar arasında iyi ilişkiler kurulmasında önemli bir rol oynadılar.

Kadınlar buraya geldiklerinde çocuklarının güvenli bir yerde olduğunu bilerek onları bana emanet ediyorlar. SADA Merkezi’nin mülteci ve ev sahibi toplumdan 5000’den fazla kadına ulaşma konusundaki başarısında sağladığımız çocuk bakım hizmetleri önemli bir rol oynuyor.

Çocuk bakım alanı da Türkçe ve okul öncesi derslerini verirken ben de çocuklardan nasıl kültürlerarası diyalog kuracağımı öğrendim. Hep beraber geldikleri ülkelerin geleneksel oyunlarını oynuyoruz. Ben onlara Türkçe öğretiyorum onlar da bana kendi dillerini öğretiyorlar.

Daha önce de belirttiğim gibi Merkezdeki bu çok kültürlü ortam kadınlar arasındaki iletişimi geliştirdi. Kadınlar birbirleriyle etkileşime geçmeye ve çocukları hakkında konuşmaya başladılar. Çocuklarının uyum sağlama, beslenme ve öğrenme süreçleri hakkındaki deneyimlerini paylaşan kadınlar arasındaki bağ gitgide arkadaşlığa dönüştü. Bu arkadaşlık kadınların birbirlerini daha iyi anlamalarına önayak oluyor.”

 

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb