ÜST MENÜ

Bağımsız insan hakları uzmanı Kaşıkçı davasıyla ilgili uluslararası soruşturma başlatmak üzere Türkiye’yi ziyaret edecek

Fotoğraf: UN Geneva

Fotoğraf: UN Geneva

Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanı Agnès Callamard, 28 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret edecek. Callamard söz konusu ziyaret ile birlikte Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili uluslararası soruşturmaya da öncülük edecek.

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü, görevi kapsamında ve talebi sonucu başlatılan söz konusu soruşturmada, Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayını çevreleyen koşulları insan hakları perspektifinden inceleyecek ve değerlendirecek. Ziyaret esnasında Callamard’a Barones Helena Kennedy ve Coimbra Üniversitesinden Profesör Duarte Nuno Vieira eşlik edecek.

BM uzmanı hükümetin öldürme olayını ele alışı ile ilgili olarak hükümetin attığı adımları ve öldürme olayında devletlerin ve bireylerin sorumluluklarının yapısını ve boyutunu değerlendirecek. Callamard, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Soruşturmayla devletlerin yaşam hakkı, ihlallerin önlenmesi ve hesap verebilirliğin sağlanmasına yönelik uluslararası taahhütlerini daha fazla nasıl güçlendirebilecekleri de ele alınacak” dedi.

Callamard hazırlayacağı raporu 2019 Haziran oturumunda BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunacak.

Agnes Callamard (Fransa), 
BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü insan hakları ve insani çalışmalarda küresel ölçekte seçkin bir kariyere sahip bulunuyor. Daha önce Uluslararası Af Örgütü ve Article 19 isimli kuruluşlarda çalışmış olan Callamard, hali hazırda Colombia Üniversitesi Küresel İfade Özgürlüğü Başkanlığını yürütüyor. Birçok çok taraflı kuruluşa ve hükümete danışmanlık hizmeti veren Callamard 30’den fazla ülkede insan hakları konusundaki soruşturmalara başkanlık etmiş bulunuyor. Callamard’ın insan hakları ve bağlantılı alanlarda birçok yayını bulunuyor.

Daha fazla bilgi ve basın ile ilgili sorular için lütfen:
Türkiye’de (ziyaret sırasında): (Alessandro Marra – +41 79 444 54 01)
Cenevre’de (ziyaret öncesi ve sonrasında): Alessandro Marra (+41 22 928 9321 / 
amarra@ohchr.org) veya eje@ohchr.org irtibata geçiniz.

Diğer BM bağımsız uzmanları konusunda ise Jeremy Laurence – Medya Birimi (+41 22 917 9383 / jlaurence@ohchr.org ile irtibata geçiniz.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb