ÜST MENÜ

Ban BM Güvenlik Konseyi’nden hastane ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları durdurmak için kararlı adımlar atmasını istedi

A girl, who fell and struck her head in her home, awaits medical examination, at Dar El Shifa Hospital in Aleppo, Syria. Photo: UNICEF/Alessio Romenzi

Halep’in Dar El Şifa hastanesinde tedavi sırası bekleyen bir kız çocuğu. Foto: UNICEF/Alessio Romenzi

 

Savaşın harabeye çevirdiği Suriye’nin Halep şehrinde son dönemde hastane, klinik ve sağlık çalışanlarını hedef alan “korkunç” saldırılarda görülen artışı kınayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Güvenlik Konseyi’ni söz konusu bariz savaş suçlarını durdurmak ve failleri adalet önüne çıkarmak için kararlı adımlar atmaya çağırdı.

Ban, “Harekete geçilmemesi ortak insanlığımızın aşağılanması, Devletlerin yasal sorumluluklarının yok sayılması ve çok taraflı sistemin bütün olarak etkisiz kılınması anlamına gelir” dedi. Ban, hastane ve sivillere yönelik olarak 2014-2015 yıllarında yaşanan bombalamalarda 959 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 500’den fazla kişinin yaralandığını belirtti.

“Daha da korkunç olan bu tür saldırıların çoğunlukla insanların çektiği sıkıntıları daha da derinleştirmek ve insanları başka bölgelere kaçmaya zorlamak için bilinçli olarak yapılması” diyen Ban, uluslararası hukukta hastane ve sağlık çalışanları ile sivillerin korunmasının gerektiği açık olarak ortaya konduğunu söyledi.

“Sizlerden görüş ayrılıklarınızı aşmanızı ve çatışmaları önlemek ve azaltmak, barışı ve istikrarı inşa etmek için sorumluluklarınızı yerine getirmenizi istiyorum” diyen Genel Sekreter Mayıs ayından bu yana Suriye’nin yanı sıra Yemen ve Pakistan’da da hastanelere yapılan saldırılar sonucu onlarca insanın yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Halep’te hastaneler, klinikler, ambulanslar ve sağlık çalışanları son beş yıl içinde yadıkları en yoğun ve 24 saat süren bombardımana maruz kalıyor. Bildirildiğine göre, Halep’teki sağlık personelinin yüzde 95’i ya ölmüş, ya tutuklanmış ya da kaçmış bulunuyor.

“Hastanelere bilinçli olarak yapılan saldırılar savaş suçudur. İnsanların sağlık hizmeti almasını önlemek Uluslararası İnsani Hukukun ihlalidir” diyen Ban, Güvenlik Konseyi’ne üç maddeden oluşan bir çözüm önerisi sundu.

Ban, birinci olarak önleme amacıyla Üye Devletler ulusal yasalarını uluslararası insani hukuk ile uyumlu hale getirerek savaşlarda sağlık hizmetlerine saygı gösterilmesini teşvik etmeleri gerektiğini söyledi.

İkinci olarak Üye Devletler ve savaşan taraflar askeri operasyon düzenleyecekleri zaman sağlık tesislerini ve çalışanlarını kollayacak önlemleri almalarını istedi.

Ban, üçüncü olarak ise Üye Devletler ve savaşan tarafların suçluların gerekli şekilde yargılanmalarını ve cezalandırılmalarını, söz konusu saldırıların kurbanlarına tazminat ve gerekli desteğin verilmesini mutlaka sağlaması gerektiğini belirtti.

Ban, “Harekete geçilmemesi ortak insanlığımızın aşağılanması, Devletlerin yasal sorumluluklarının yok sayılması ve çok taraflı sistemin bütün olarak etkisiz kılınması anlamına gelir” dedi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb