ÜST MENÜ

Ban: Daha insani bir dünya kurmak elimizde

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, en korunmasız kişilere yardım götürebilmek için, çoğu zaman da hayatları pahasına görevlerini yerine getiren insani yardım çalışanlarını ve bu alandaki gönüllülerin faaliyetlerini saygıyla karşıladıklarını belirtti.

whds

Bu yıl dünya genelinde 100 milyondan fazla kadın, erkek ve çocuğun hayatlarını sürdürebilmek için insani yardıma muhtaç olduğunu belirten Ban, çatışmalardan etkilenen insanların sayısının İkinci Dünya Savaşı seviyesini dahi geçtiğini, doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenen insanların sayısının da oldukça yüksek olduğunu söyledi.

“Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Gününde ortak insani yönlerimizi de kutluyoruz” diyen Ban, direnç ve onurla hayatta kalmaya çalışan aileler ve toplumların daha iyi bir gelecek için uluslararası topluluğun desteğini hak ettiğini belirtti.

“Her birimiz bir fark yaratabiliriz” diyen Ban, dijital olarak insanların birbirleri ile gittikçe artan oranda iletişimde olduğu günümüz dünyasında herkesin diğerlerini daha insani bir dünyanın yaratılması için harekete geçirme gücüne sahip olduğunu ifade etti.

“Dünya İnsani Yardım ve Çalışanları Gününde herkesi #ShareHumanity (#İnsanlığıPaylaş) kampanyasına katılarak küresel vatandaşlar olarak dayanışma içinde hareket etmeye çağırıyorum” diyen Ban, insanların sosyal medya paylaşımlarını bir günlüğüne insani yardım çalışmalarını desteklemeye bağışlayarak sessizlerin sesi olabileceklerini söyledi.

Gelecek Yıl Mayıs ayında İstanbul’da ilki düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi sayesinde bir araya gelecek devlet ve hükümet başkanları, sivil toplum temsilcileri, özel sektör, krizlerden etkilenen toplum ve çok taraflı kuruluş temsilcilerinin insanların çektiği sıkıntıları azaltacak ve 2030 sürdürülebilir kalkınma gündemini destekleyecek yeni ve cesur ortaklıklar ve girişimlere imza atacaklarını belirtti.

Ban, “Dünya İnsani Yardım Zirvesinin bir başarıyla sonuçlanması konusunda toplumun tüm kesimlerinin desteğine güveniyorum. Birlikte hayat kurtaran insani yardım çalışmalarını güçlendirerek daha insani bir dünya kurabiliriz, kurmalıyız” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb