ÜST MENÜ

Ban: Demokrasinin oksijenini Sivil Toplum sağlar

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında Demokrasinin oksijenini sivil toplumun sağladığını söyledi.

sierraleone2015

Sierra Leone’de sivil toplum temsilcileri. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

 “Hükümetler ve sivil toplumun birlikte ortak hedefler için çalışabildiği canlı ve istikrarlı demokrasilerde bunu açıkça görebiliyoruz” diyen Ban, sivil toplumun sosyal ilerleme ve ekonomik büyüme arasında katalizör görevi üstlendiğini belirtti.

Demokrasinin hükümetlerin hesap verebilir ve en korunmasız kesim dahil olmak üzere toplumun farklı kesimlerinin isteklerini temsil etmelerini sağladığını belirten Ban, uluslararası topluluğun yeni bir sürdürülebilir kalkınma gündemini belirlemeye çalıştığı günümüzde sivil toplumun rolünün her zamankinden daha büyük olduğunu söyledi.

“Ancak, (dünya genelinde) sivil toplumun özgürce çalışma imkanı güç kaybediyor hatta yok oluyor. Dikkat çekecek sayıda hükümet STK’ların çalışmalarını ya da mali kaynak temin etmelerini kısıtlayacak kararlar alıyor” diyen Ban, bu nedenle bu yılki Uluslararası Demokrasi Gününün temasının sivil topluma alan açmak olarak belirlendiğini belirtti.

Ban, “Uluslararası Demokrasi Gününde gelin kalkınma ve sivil katılımın birlikte ilerleyebildiğini hatırlayalım. Kendinden emin olan ülkeler vatandaşlarına ülkelerinin kalkınmasında söz hakkı verir. BM herkes için demokratik ve çoğulcu bir gelecek için çalışmalarını sürdürürken, Devletler ve sivil toplum, insanların arzuladığı geleceğin inşasında ortak hareket etmelidir” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb