ÜST MENÜ

Ban, Dünya gençliğini konuşmaya, Dünya liderlerini de onları dinlemeye çağırıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ortaya çıkan yeni tehditler, aşırı uç taraflarının uyguladığı şiddet, değişen siyasi koşullar, ekonomik kriz ve sosyal dönüşümün dünya gençliğinin karşı karşıya olduğu sorunları daha da ağırlaştırdığını söyledi.

gencler-ankara-universitesi-ogrencileri

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri. Fotoğraf UNIC Ankara

 Ban, 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, bu sorunlara nasıl çözüm bulunacağını gençlerden daha iyi kimsenin bilemeyeceğini söyledi. Ban, “İşte bu nedenle gençleri konuşmaya, dünya liderlerini de onları dinlemeye çağırıyorum” dedi.

 Dünyanın daha önce görülmemiş bir hızda değiştiği bir dönemde gençlerin anlamlı sonuçlar elde edilebilmesi için vazgeçilmez ortaklıklar sunduğunu belirten Ban, dünya gençliğinin ve öğrenci gruplarının geleneksel güç yapılarına karşı durduklarını ve Devletler ile toplumlar arasında yeni toplumsal sözleşmeler oluşturulmasını savunduklarını söyledi. Ban, “Genç liderler yeni fikirlerin oluşmasına katkı sağlıyor, proaktif önlemler alıyor ve daha önce olmadığı şekilde sosyal medyayı seferber edebiliyor” dedi.

 Ban, “Hakları için mücadele ettikleri, çarpıcı sayılara ulaşan genç işsizliğini gündeme getirdikleri, haksızlıklara karşı seslerini yükselttikleri ve insanlar ve dünya için harekete geçilmesini destekledikleri için milyonlarca dünya gencini alkışlıyorum” dedi.

 Dünya liderlerinin cesur bir sürdürülebilir kalkınma vizyonunu kabul etme aşamasında olduğu bir dönemde gençlerin sürecin içine katılmasının her zamankinden daha büyük önem taşıdığını ifade eden Ban, gençlerden, dünyamızın acil olarak ihtiyaç duyduğu böylesine bir adım için çağrıda bulunmalarını ve desteklemelerini istedi.

 Gönüllülüğün toplumların gelişmesi için ideal bir yol olduğunu belirten Ban, bu uygulamaya herkesin katılabileceğini söyledi.

 Birleşmiş Milletler’in yeni sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin oluşturulmasından uygulanmasına doğru ilerlediği bir dönemde dünya gençliğinin BM ile güç birliği yapabileceğini belirten Ban, bu hedefe yönelik olarak bu yılki Uluslararası Gençlik Gününün temasının “Gençlik ve Sivil Katılım” olarak belirlendiğini belirtti.

 Ban, “İnsan hakları, ekonomik ilerleme, çevrenin korunması ve sosyal kucaklama için önlemler alınması yönünde dünya gençliğinin yaptığı çağrıyı destekliyorum” dedi.

 Bu yıl Birleşmiş Milletler’in kuruluşunun 70. kuruluş yıl dönümü ve Dünya Gençlik Eylem Programının 20. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Ban, söz konusu vesilelerle BM Gençlik Temsilcisinin dünya gençliğini, insanların hak ettiği dünyanın oluşturulması için harekete geçirmek için çalıştığını söyledi.

 Ban, “Gelin dünyamızın korunduğu ve tüm insanların onurlu bir şekilde yaşadığı bir geleceğin kurulmasında gençlere destek olalım” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb