ÜST MENÜ

Ban: Dünyanın dört bir yanında insanlara azap çektiren yoksulluk ve dışlanma duvarlarını yıkmalıyız

yy

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin sağlıklı bir dünyada herkes için barış, refah ve onuru sağlamak için belirlenmiş evrensel bir vizyon olduğunu ve gerçeğe dönüştürülebilmesi için yoksulluğun tüm şekilleriyle ortadan kaldırılmasını öngören 1 numaralı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine mutlaka ulaşılması gerektiğini söyledi.

Ban, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında günümüzde Dünya’da 1 milyar insanın aşırı yoksulluk içinde yaşadığını, 800 milyon ilave insanın ise açlık ve yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Ban, “Ancak, yoksulluk sadece yetersiz gelire bakılarak ölçülmüyor. Yoksulluk sağlık hizmetlerine, eğitime ve diğer temel hizmetlere erişimin kısıtlanması ve çoğu kez da temel insan haklarının inkarı ve istismarı olarak kendisini gösteriyor” dedi.

Yoksulluğun hem nedeni hem de sonucu olarak ortaya marjinalleştirme ve toplumdan dışlamanın çıktığını belirten Ban, 2030 Gündeminin verdiği sözün gerçeğe dönüştürülebilmesi için yoksulluk içinde yaşayan insanların küçük düşürülmesine ve dışlanmasına son verilmesi ve herkesin kucaklanması gerektiğini söyledi.

Küçük düşürme ve dışlamanın toplumsal çalkantıların önemli bir nedeni olduğunu ve bazı aşırı durumlarda, dünyanın dört bir yanında görülen aşırılık yanlısı şiddeti ortaya çıkarabileceğini ifade eden Ban, ancak yoksul kesimin çok büyük bölümünün günlük hayatlarındaki zorluklardan çalışarak kurtulmaya çabaladığını belirtti.

Ban, Hükümetlere ve toplumlara düşen görevin sistematik sosyo-ekonomik eşitsizlikleri gidermek ve herkes için daha eşitlikçi, sürdürülebilir ve müreffeh bir gelecek inşa edilmesine katkı yapmalarını sağlayarak aşırı yoksul kişilerin de kendilerine, ailelerine ve toplumlarına destek vermelerine imkan tanımak olduğunu söyledi.

Bu yılki etkinliklerde “Küçük Düşürülmek ve Dışlanmaktan Katılıma” sloganının kullanılacağını belirten Ban, “Dünyanın tüm bölgelerinde bir çok insana azap çektiren yoksulluk ve dışlanma duvarlarını yıkmalıyız. Tüm bireylerin katılımını teşvik ederek herkesi kucaklayan toplumlar inşa etmeliyiz. Yoksulluk içinde yaşayan herkesin sesinin duyulmasını mutlaka sağlamalıyız” dedi.

Ban, “Gelin Dünya Yoksullukla Mücadele Gününde yoksul kesimlerin sesine kulak verelim. Gelin herkesin insan haklarına saygılı olacağımızı ve savunacağımızı ve yoksulların her gün karşı karşıya olduğu küçük düşürülmeyi ve toplumsal dışlamayı onların da aşırı yoksulluğu tümden sona erdirme yönündeki küresel çabalara katılmalarını sağlayarak sonlandıracağımızı taahhüt edelim” diyerek mesajına son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb