ÜST MENÜ

Ban: Engelli haklarına dair sözlemenin kabul edilmesinin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen engelli kişiler hala küresel ölçekte “ciddi oranda dezavantajlı” bir durumda

Bangladeş’in Soyghoria köyünde UNICEF tarafından desteklenen bir okuluna devam engelli bir çocuk çizimini gösteriyor - UNICEF/Tapash Paul

Bangladeş’in Soyghoria köyünde UNICEF tarafından desteklenen bir okuluna devam engelli bir çocuk çizimini gösteriyor – UNICEF/Tapash Paul

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen Engelli Hakları Sözleşmesi sayesinde son 10 yıl içinde sağlanan ilerlemeye rağmen, engelli kişilerin küresel ölçekte hala ciddi dezavantajlarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Ban, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında Sözleşme ve ihtiyari protokol sayesinde engelli kişilerin haklarının güçlendirilmesinin ve engelli kişilerin kalkınma çabalarının merkezine konmasının sağlandığını belirtti.

Ban, tüm gelişmelere rağmen hala atılması gereken önemli adımlar olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter engelli çocukların yaşıtlarına göre okula gitme ve hatta okula gitseler dahi eğitimlerini tamamlama, engelli yetişkinlerin ise iş bulma ihtimalinin daha az olduğunu söyledi.

Ban, engellilerin erişimine uygun olmayan işyerleri, ayrımcılık ve olumsuz yaklaşımların engelli kişilerin önündeki ana zorluklar olduğunu belirtti. Ban, engelli kişilerin sağlık hizmetlerine erişimde de zorluklarla karşılaşabildiklerini söyledi.

2016 yılında Dünya’nın Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemini uygulamaya koymaya başladığını vurgulayan Ban, uluslararası topluluğu engelli kişilerin karşı karşıya kalabildiği ayrımcılığı, sosyal ve ekonomik hayata erişimleri önündeki engelleri kaldırmaya çağırdı.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile tanımlanan 2030 Gündeminin hiçkimseyi dışarıda bırakmama sözü verdiğini vurgulayan Ban, “Engelli kişilerin sosyal ve kalkınma alanına tam ve etkin katılımını mutlaka sağlamalıyız” dedi.

Genel Sekreter Ban, “Görevimiz artık bu taahhütleri hayata geçirmek” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb