ÜST MENÜ

Ban: Gelin, bugün, yarın ve her gün hep birlikte bir başkasının hakkını da savunalım

poster2_tr

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-moon, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak görev yaptığı son on yılda BM’nin barış, sürdürülebilir kalkınma ve insan haklarından oluşan üç temel taşının birbirleri ile bağlantılı olduğunu hep vurguladığını söyledi.

Ban, “Barış, sürdürülebilir kalkınma ve insan hakları, herkesi kucaklayan ve hukukun üstünlüğü üzerinde kök salmış güçlü ve bütünleşmiş toplumların yaratılmasını sağlıyor” dedi.

Ban, 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, insan haklarının Birleşmiş Milletler’in çalışmalarının ve kimliğinin de merkezinde yer aldığının her fırsatta altını çizdiğini, bu yaklaşımın, “Önce İnsan Hakları” girişiminin de çekirdeğini oluşturduğunu söyledi.

“Artan çatışmalar, yoğunlaşan insani yardım ihtiyaçları ve yükselen nefret söyleminin yaşandığı bir dönemde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi bize dünya üzerindeki tüm insanların eşit ve vazgeçilemez haklarının temelini özgürlük, adalet ve barışın oluşturduğunu hatırlatıyor” diyen Genel Sekreter, adım adım da olsa eşitlik ve insan onuru gibi ortak değerler üzerine küresel bir geleceğin kurulabileceğini ifade etti.

“İşte bu belirttiğim, birçok mülteci ve göçmenin karşı karşıya kaldığı yabancı düşmanlığı ile mücadele amacıyla kısa bir süre önce başlattığımız ‘Birlikte’ kampanyasının ruhunu ortaya koyuyor” diyen Ban, “Aynı ruh ile aşırı uç görüşlerle mücadele etmeli, uluslararası insani hukuka olan saygının erezyona uğramasını durdurmalı ve dünyanın dört bir tarafında gittikçe daha sertleşen önlemlerle karşı karşıya kaldıkları için çok önemli rollerini oynamalarına engel olunan sivil toplum kuruluşlarını savunmalıyız” ifadesini kullandı.

“İnsan haklarını güçlendirmek herkesin çıkarınadır” diyen Ban, insan haklarına saygının bireylerin refahının artmasına imkan verdiğini, toplumlara istikrar getirdiğini ve iç içe geçmiş dünyada uyumu sağladığını söyledi.

Ban, “Bu rol toplumun her seviyesinde yerine getirilebilir. İnsan haklarını korumakta birinci görev Devletlere düşer. Birleşmiş Milletler, dünyanın dört bir yanındaki istismara karşı tutumunu güçlendirmeyi sürdürmeli ve insan hakları krizlerinin ortaya çıkmasını engellemek için daha iyi çalışmalıdır” dedi.

 

Ban, “Her birimiz, günlük yaşantımızda çevremizdeki kişilerin insan haklarını daha da ileri götürmek üzere hareket edebiliriz, etmeliyiz. Bu yaklaşım, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin başlattığı ‘Gelin bugün bir başkasının hakkını koruyun’ başlıklı küresel kampanyanın da itici gücünü oluşturuyor” dedi.

Ban, “İster mahallemizde, ister okulda, ister işyerinde, ister sosyal medyada, ister evde, hatta dünyanın dört bir yanındaki stadyumlarda nerede olursak olalım, her birimiz insan hakları alanında bir fark yaratabiliriz” dedi.

Ban, mesajına, “Gelin, bugün, yarın ve her gün hep birlikte bir başkasının hakkını da savunalım” diyerek son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb