ÜST MENÜ

Ban: İhtiyaç duyan herkesin akıl sağlığı hizmetlerine erişimi sağlanmalı

BM Foto/Martine Perret

BM Foto/Martine Perret

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ihtiyaç duyan herkesin, kim ve nerede olduğuna bakılmaksızın akıl sağlığı konusunda tıbbi hizmetlere erişiminin sağlanmasına BM’nin büyük önem verdiğini söyledi.

Ban, 10 Ekim Dünya Akıl Sağlığı Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, bu nedenle bu yılki temayı bir kriz sonrasında psikolojik sorunlar yaşayan insanlara en acil şekilde yardım elinin uzatılmasının oluşturduğunu belirtti.

Günümüzde çatışma ve doğal afetlerden kaynaklanan bir çok daha önce benzeri görülmemiş insani acil durumla karşı karşıya kalındığını belirten Ban, milyonlarca insanın da her yıl cinsel saldırı, şiddet ve travmatik kazalara maruz kaldığını ifade etti.

Ban, özellikle insani krizler döneminde uygun eğitimli tıbbi personelin yetersizliği nedeniyle bu tür krizlerle karşı karşıya kalan insanların bir çoğunun ya çok az ya da hiç danışmanlık hizmeti alamadığını söyledi.   Ban, “Aslında polis, itfaiyeci, acil yardım personeli ve insani yardım çalışanları gibi krizlere ilk müdahale eden kesime ‘psikolojik ilk yardım’ eğitimi verilebilir” dedi.

Ban, söz konusu uygulama örneklerinin Ebola salgını sırasında Gine, Liberya ve Sierra Leone’de, ayrıca Suriye ve Yunanistan, Nijerya ve Güney Sudan’da mületciler ve evlerinden edilen kişiler için hayata geçirildiğini ifade etti.

Psikolojik İlk Yardımın, Dünya Sağlık Örgütünün 2013-2020 Eylem Planında yer aldığı şekliyle ulusal sağlık sistemlerinin bir unsuru olduğunu üye devletlerin kabul ettiğini belirten Ban, “Hükümetler kısa, ve uzun vadeli güçlü sistemler geliştirebilir. Sivil toplum bu çabaları farkındalık yaratarak ve yerel programlar ve araştırmalarla destekleyebilir. Ayrıca, her birimiz dostlarımıza, ailemize ve komşularımıza nasıl yardım edebileceğimizi araştırabiliriz” dedi.

Ban, “Dünya Akıl Sağlığı Gününde gelin krizler yaşamış kişilere şefkat ve empati ile yaklaşalım ve onların ne kadar süreyle olursa olsun ihtiyaç duydukları yardıma ulaşmalarını sağlayalım” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb