ÜST MENÜ

Ban İsrail-Filistin meselesine iki Devletli çözüm için çağrı yaptı

Genel Sekreter Ban Ki-moon İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile birlikte. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Genel Sekreter Ban Ki-moon İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile birlikte. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile Kudüs’te yaptığı görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Filistin topraklarının neredeyse 50 yıldır süren işgalinin İsrail’e güvenlik getirmediğini belirtti ve sadece üzerinde anlaşılmış iki devletli bir çözümün hem İsrailli hem de Filistinlilerin isteklerine cevap verebileceğini vurguladı. Ban aynı zamanda Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Tel Aviv’deki en son terör saldırısını hatırlatan Ban, bıçaklama, silahla ateş açma, bomba gibi şiddet eylemlerinin hiçbir şeye yaramayacağını çünkü şiddetin asla bir çözüm olamayacağının altını çizdi. Rivlin ile birlikte basına açıklama yapan Ban, “Bu tür eylemler sadece korku ve belirsizliği beslemek üzere tasarlanmıştır. Güven ve umudu tüketerek, Filistinliler ve İsraillileri daha da birbirinden uzaklaştırıp birbirleri için empati duymalarını engellemektedir” ifadelerini kullandı. “50 yıllık işgalin Filistinlilerin hayatları üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğu konusunda aynı şekilde net olmalıyım” diyen Ban işgalin İsraillilere güvenlik sağlamadığını da vurguladı.

Genel Sekreter her iki taraftaki liderleri umudu ve siyasi bir ufku geri kazanmak için acilen somut adımlar atmaya çağırdı ve üzerinde anlaşılmış 2 devletli bir çözümün geçerli tek çıkış kapısı olduğunu tekrarlardı.

Ban İsrailli ve Filistinli liderlere Avrupa Birliği, Rusya, ABD ve BM’nin oluşturduğu ve anlamlı görüşmelerin başlaması için çaba gösteren Orta Doğu Dörtlüsü ile birlikte çalışmaya da çağırdı.

BM Genel Sekreteri İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normale dönmesini de memnunlukla karşıladığını belirtti ve “Bu bölgenin istikrarı için önemli ve umut veren bir işaret” ifadelerini kullandı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb