ÜST MENÜ

Ban Ki-moon: “Dünyamızı dönüştürmek için, şehirlerimizi dönüştürmeliyiz”

Toulouse'da çatılar, Fransa. Fotoğraf:  UNIC Ankara

Toulouse’da çatılar, Fransa. Fotoğraf: UNIC Ankara

Birleşmiş Milletler’e göre küresel nüfusun yarıdan fazlasının şehirlerde yaşadığı günümüzde küresel kalkınmanın kaynağı olarak şehirleşmenin rolüne daha fazla önem verilmesi gerekiyor.

31 Ekim tarihinde kutlanan Dünya Şehirler Günü vesilesiyle bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon “Dünyamızı dönüştürmek için, şehirlerimizi dönüştürmeliyiz” dedi.

Şehirlerin iklim eylemi, küresel refah, barış ve insan hakları konularının merkezinde olduğunu vurgulayan Ban, şehirlerde yaşayan milyonlarca insanın suç, hava kirliliği ve yoksulluk ile mücadele ettiğini ancak aynı zamanda şehirlerin enerji, yenilikçilik ve ekonomik dinamizmin merkezleri olduğunu belirtti. Ban “Şehirlere yatırım yaparak, toplumlar arasında ilerlemeyi geliştirebiliriz” dedi.

BM Genel Krurulu 2014 yılı Şubat ayında aldığı kararla 31 Ekim’i Dünya Şehirler Günü olarak ilan etmişti. Dünya Şehirler Günü ile, planlı şehirleşmenin şehirlerin kapasitelerini daha çok iş imkanı ve refah sağlama yönünde artırdığı ve farklı sınıflar, kültürler, etnik gruplar ve dinler arasında sosyal kaynaşma ve çeşitliliği desteklediği vurgulanıyor. Dünya Şehirler Gününün bu yılki temasını “Kapsayıcı Şehirler, Paylaşılan Kalkınma” oluşturdu.

Dünya Şehirler Günü ayrıca Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 11. Hedefi olan Sürdürülebilir Şehirler ve Yaşam Alanlarına vurgu yapıyor. Bu hedefle şehirler ve insan yerleşkelerinin kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir olmaları amaçlanıyor.

Bu arada, yeni yayınlanan bir UNICEF raporuna göre Dünyada yaklaşık 300 milyon çocuk ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek düzeyde kirli havanın olduğu yerlerde yaşıyor.

UNICEF’in “Cocuklar için havayı temizleyin” isimli raporuyla ilgili bir açıklama yapan UNICEF Direktörü Anthony Lake hava kirliliğinin sadece çocukların gelişmekte olan akciğerlerine değil aynı zamanda gelişmekte olan beyinlerine kalıcı hasar verebildiğini vurguladı.

5 yaşın altında 600 bin çocuğun ölüm nedenine katkısı olan hava kirliliğinin her gün milyonlarca insanın hayatı ve geleceğini tehdit ettiğini söyleyen Lake, “artık hiçbir toplum hava kirliliğini göz ardı edemez” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb