ÜST MENÜ

Ban: Kız çocuklarının ilerlemesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ilerlemesidir

 

Kahramanmaraş’ta Suriyeli çocuklar için açılan eğitim merkezinde derse katılan kız çocukları. UNICEF/Can Ergen

Kahramanmaraş’ta Suriyeli çocuklar için açılan eğitim merkezinde derse katılan kız çocukları. UNICEF/Can Ergen

Bu yılki Dünya Kız Çocuklar Gününün temasını 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi oluşturuyor. Sloganı ise Kız Çocuklarının İlerlemesi Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin İlerlemesidir: Kız Çocukları için Gerekli Olan Budur

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, Dünya üzerinde sayıları 1,1 milyara ulaşan kız çocuklarının refahı, insan hakları ve toplum içindeki konumlarının güçlendirilmesinin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin gerçekleşmesinde merkezi bir konuma sahip olduğunu, 2030 Gündemini üzerinde üye devletlerin anlaşmaya varmasıyla kız çocuklarına da kaliteli eğitim ve sağlık hizmeti sözü verildiğini söyledi.

Ban, “Kız çocuklarına karşı ayrımcılığı, şiddeti ve çocuk gelinler gibi zararlı uygulamaları sonlandırma taahhüdünde bulunduk. Hiç kimseyi dışarıda bırakmayacağımız sözünü verdik” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki köylerde, gece kondu mahallelerinde ve mülteci kamplarında genellikle kız çocuklarının dışlandığını, yeterli besleyici gıda, sağlık hizmeti ve kaliteli eğitim alamadığını, cinsel şiddete maruz kalma riski ile yaşadığını belirten Ban, “Kız çocuklarına yatırım yapmak hem doğru hem de akıllı bir davranış. Kalkınmanın tüm alanlarında giderek yaygınlaşan bir etki sağlayan ve gelecek kuşaklara uzanan bir yatırım” dedi.

Ancak, Ban, ölçülemeyen bir şeyin yönetilemeyeceğini, ihtiyaç duyulan verinin derlenememesi halinde verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğinin hiçbir zaman anlaşılamayacağını söyledi.

“Girişimlerimizin tüm kız çocuklarına, bir diğer deyişle aşırı yoksulluk içinde, kırsal kesimin ucra alanlarında yaşayan, engelli, ve mülteci ya da evlerinden edilen kız çocuklarına ulaştığından emin olmalıyız” diyen Ban zamanında elde edilen yüksek kaliteli verilerin hayati önem taşıdığını çünkü bu sayede verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğinin ve nerelerde ilerleme sağlanması gerektiğinin anlaşılabildiğini söyledi.

Ban, “Gelin hepimiz tüm kız çocuklarını hesaba kattığımızı kesin olarak ortaya koymak için çok çalışalım, çünkü tüm kız çocukları değerlidir” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb