ÜST MENÜ

Ban Kudüs’te kutsal mekanlarda yaşanan olaylardan dolayı endişe duyduğunu açıkladı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kudüs’te kutsal mekanlarda yaşanan olaylar nedeniyle yaşanan gerginlikten endişe duyduğunu açıkladı. Benzer bir açıklama, daha önce BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov tarafından da yapılmıştı.

 0621922Ban_Kimoon

Ban, Sözcülüğü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs’te bir İsraillinin taş atması sonucunda hayatını kaybetmesi dahil, tarihi Kudüs kentinin kutsal mekanlarında gerilimin artmasından endişe duyduğunu belirtti.

 Ban, din özgürlüğünün önemini vurguladı ve farklı dini inançlara sahip herkesin kutsal mekanlara ulaşımının sağlanması gerektiğini kaydetti.

 BM Genel Sekreteri Ban, son olayların, kutsal mekanlar konusunda herkesin kabul edebileceği düzenlemeler de dahil olmak üzere tüm konularda yütürülecek müzakereler yoluyla Kudüs’ün nihai statüsünü belirleyecek bir anlaşmaya varılmasının önemini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

 El Aksa külliyesinde Filistinli gençler ile İsrail polisi arasında çatışmalar çıktığına dair haberler üzerine BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov kutsal mekanlara saygı gösterilmesi çağrısında bulunmuştu.

 Mladenov, açıklamasında siyasilerin ve dini liderlerin aşırı uç taraftarlarına karşı tutum sergileme sorumluluğu olduğunu, Musevilerin kutsal saydıkları günlerin kutlandığı, Müslümanların da Kurban Bayramını kutlamaya hazırlandığı bir dönemde herkesin kışkırtmalar ve şiddet olaylarının önlenmesine karşı daha sağlam bir duruş sergilemesi gerektiğini belirtmişti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb