ÜST MENÜ

Ban: Küresel Kalkınma Hedeflerin ana amaçlarından biri demokrasinin güçlendirilmesi

BM Foto/Staton Winter

BM Foto/Staton Winter

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM’ye üye devletlerin, insanlığın taleplerinin çok da karmaşık olmadığını ve bu taleplerin karşılanabilmesi için ekonomilerin ve toplumların çalışma şeklinin dönüşümden geçmesi gerektiğini anlamaları üzerine geçtiğimiz yıl Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini kabul ettiklerini söyledi.

Ban, 15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “İnsanlar yiyecek ve barınma; eğitim ve sağlık hizmeti ve daha fazla ekonomik firsat istiyor. Korku olmadan yaşamak istiyor. Hükümetlerine ve küresel, ulusal ve yerel kurumlara güvenmek istiyor. İnsan haklarına tam saygılı olunmasını istiyor ve haklı olarak kendileri ile ilgili kararların alınması sürecinde seslerinin daha fazla duyulmasını arzuluyor” dedi.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin her birinin Dünya’nın dört bir yanındaki insanların ortak talebini yansıtığını belirten Ban, 17 Hedefin insanların karşı karşıya olduğu sorunları, tercihleri ve fırsatları kapsadığını ve daha iyi bir dünya yaratabilmek için birbiri ile bağlantılı bu konulara ortak çözümler bulunması gerektiğini söyledi.

Kamunun sağladığı hizmetlerden herkesin yararlanmasından sağlık ve eğitime, güvenli yerleşim yerleri oluşturulmasından insan onuruna yakışır iş imkanları yaratılmasına kadar bir çok alanda Demokratik ilkelerin Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine altın harflerle işlendiğini ifade eden Ban, “16. Hedef ise demokrasiyi doğrudan ele alıyor ve kimsenin dışlanmadığı ve hesap verebilen kurumların olduğu toplumlar inşa edilmesini öngörüyor” dedi.

Ban, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin etkili demokratik yönetişimin herkes için hayat kalitesini artıracağını; insanların kendi gelecekleri ile ilgili konularda daha fazla söz hakkı olması halinde insani gelişimin daha güçlü olacağını ve kalkınmanın nimetlerinin daha adil paylaşılacağını ortaya koyan önemli bir dinamik etkiyi beraberinde getirdiğini belirtti.

Yeni Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin herkesi kuçaklamayı bir diğer deyişle sesleri çok az duyulan kesimlerin sesi olmayı amaçladığını sözlerine ekleyen Ban, söz konusu hedeflerin uygulamaya konması aşamasında güçsüzleri ve marjinal grupları da kapsayacak şekilde sivil toplumun yer almasının şart olduğunu, bu temel görevi yerine getirebilmesi için sivil toplumun çalışma özgürlüğüne sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Ban, “Uluslararası Demokrasi Gününde gelin bir kez daha kendimizi demokrasiye ve insan onuruna adayalım” diyerek mesajına son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb