ÜST MENÜ

Ban: Suriye’de şiddetin durdurulması konusunda varılan anlaşma bir “umut ışığı”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye Uluslararası Destek Grubu Ateşkes Çalışma Grubu eşbaşkanları ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 22 Şubat tarihinde Suriye’de ülke genelinde Cumartesi günü yürürlüğe girecek şekilde şiddetin durdurulması yönünde karar alındığını açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Çatışmalar Suriye’de ağır bir yıkıma yol açtı. Humus, Suriye: UNICEF/Juliette Touma

Çatışmalar Suriye’de ağır bir yıkıma yol açtı. Humus, Suriye: UNICEF/Juliette Touma

Ban, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, “uzun ve detaylı görüşmeler” sonucu yapılan şiddetin durdurulmasına yönelik açıklamaya sadık kalınması halinde, BM’ye taraflar arasında siyasi çözüm için görüşmelere arabuluculuk rolü veren 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanabilmesine yönelik ciddi bir ilerleme sağlanabileceğine inandığını ifade etti.

Ban, açıklamasında “Anlaşma, Suriye Destek Grubu üyelerinin, kalıcı ateşkes için ilk adımın şiddetin bir an önce sona ermesi olduğu konusunda taraflar üzerinde etkilerini kullanma yönünde kararlılığını da gösteriyor. Siyasi müzakerelerin devam etmesi için uygun ortamın sağlanmasına da katkıda bulunuyor” dedi.

Ban, söz konusu anlaşmanın her şeyin ötesinde beş yıldır süren çatışmalardan dolayı büyük acılar çeken Suriye halkı için de uzun süredir bekledikleri bir umut ışığı olabileceğini söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’da söz konusu anlaşmanın uygulanması için her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti.

BM, anlaşmasının hayata geçirilmesinde Arap Birliği, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Türkiye, ABD ve Rusya dahil 17 ülkeden oluşan Suriye Uluslararası Destek Grubu ile yapılacak işbirliğinin de önemine dikkat çekiyor.

Ban, anlaşmanın uygulanmasını sağlamak için daha kat edilecek çok yol olduğunu, uluslararası topluluk, Suriye Uluslararası Destek Grubu ve Suriye’deki tarafların kararlılıkla hareket etmeleri gerektiğini ifade etti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb