ÜST MENÜ

Ban: Suriye’deki korkunç çatışmaları bitirmenin “ana unsuru” güvenilir bir geçiş sürecinin oluşturulması

Halep, Suriye. UNICEF/Rami Zayat

Halep, Suriye. UNICEF/Rami Zayat

 

Suriye’de yaşanan çatışmaların yeni ve daha korkunç sonuçlar doğurmaya devam ettiğini belirten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Rusya’nın doğu Halep’e yönelik tek taraflı olarak açıkladığı insani yardım amaçlı ateşkes kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Ban, BM Genel Kurulunda düzenlenen Suriye konulu gayri resmi oturumda “Rusya Federasyonu tarafından tek taraflı olarak açıklanan insani yardım amaçlı ateşkesi memnuniyetle karşılıyorum” dedi. Oturuma BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da Cenevre’den video konferans aracılığıyla bağlandı.

Ban, söz konusu ateşkes sayesinde BM’nin tıbbi tahliye planının uygulanabileceğini, BM yardım kuruluşlarının ve ortaklarının hasta ve yaralıların tahliyesinin yanı sıra doğu Halep’e acil tıbbi yardım malzemesi sevkiyatına da hazır olduğunu söyledi.

Ban, bir çok insanın hayatını kurtarabilecek söz konusu tahliyelerin ve yardım malzemelerinin sevkiyatının gerçekleşebilmesi için tüm tarafların verdikleri güvenlik garantilerini yerine getirmeleri gerektiğini ve doğu Halep’e kısıtlama olmaksızın erişimleri gerektiğini belirtti.

BM kuruluşlarına göre, doğu Halep’e yönelik olarak 23 Eylül’de başlayan hava saldırıları Suriye Hükümetine bağlı güçlerce gerçekleştirilen en ağır ve en yoğun harekat. Saldırılarda, üçte birinden fazlası çocuk olmak üzere yaklaşık 500 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Ban, “Orta Çağ koşulları altında en büyük acıyı en fazla korumaya muhtaç kesim çekiyor. Sağlık sektörü acımasızca vuruldu, yüzlerce insan acil olarak sağlık amaçlı tahliye edilmeli” dedi.

“Suriye krizi askeri yollardan çözülemez” diyen Ban, ateşkesin ülke geneline yayılması, Suriye hükümetinin Halep’e karşı hava gücünü kullanmaması, aşırılıkçı grupların tecrit edilmesi gerektiğini belirtti. Ban, söz konusu sürecin yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Suriye’de “insan haklarının ve uluslararası insani hukukun ağır şekilde ihlal edildiğine” değinen Ban, bu ihlallerin bir kısmının savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suç sayılabilecek nitelikte olduğunu söyledi ve üye devletleri insanları koruma sorumluluklarına bağlı kalmaya çağırdı.

Ban, 19 Eylül’de Urum El-Kubra’da Suriye Kızılayı konvoyuna yönelik hava saldırısının araştırılması için bir BM Kurulu oluşturulması çağrısını da yeniledi

BM Suriye Özel Temsilcisi

Genel Sekreterin endişelerine katıldığını ifade eden BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’nin dört bir yanında beş yıldır insan haklarının ihlal edildiğine dair haykırışların duyulduğunu, bu soruna siyasi bir çözüm bulunamaması halinde insanların ödediği bedelin daha da artacağını ve vicdanlardaki yarayı büyüteceğini söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb