ÜST MENÜ

Ban: Türkiye’nin OHAL konusunda verdiği güvence önemli

Secretary-General Ban Ki-moon (left) meets with Recep Tayyip Erdogan, President of Turkey (May 2016). UN Photo/Eskinder Debebe

Genel Sekreter Ban Ki-moon ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesinde (Mayıs 2016). BM Foto/Eskinder Debebe

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Türkiye’de, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında parlamento tarafından Olağanüst Hal ilan edilmesi konusundaki görüşlerini sözcüsü aracılığıyla paylaştı.

Ban OHAL döneminde Anayasa’ya ve uluslararası insan hakları hukukuna tam olarak uyulacağını umduğunu söyledi.

Açıklamada, “Genel Sekreter, Türk makamlarını verdikleri taahhütler doğrultusunda Türkiye’nin uluslararası yükümlülüklerine uygun şekilde anayasal düzene ve uluslararası insan hakları hukukuna tam olarak uyulmasını sağlamak için ellerinden geleni yapmaya çağırıyor” dendi.

Açıklamada, Genel Sekreterin ayrıca, Türkiye’de 15-16 Temmuz darbe girişminin sorumlularının ortaya çıkarılması için yürütülecek soruşturma ve kovuşturmanın hukukun üstünlüğüne bağlılık içinde sürdürüleceği konusunda üst düzey Türk hükümet yetkilileri tarafından art arda verilen güvenceleri dikkate aldığı da ifade edildi.

Açıklamada, OHAL ilanı ve yaygın olarak tutuklama, gözaltı ve görevden el çektirmeler yaşanan bir dönemde verilen bu güvencelerin özellikle önem taşıdığı belirtildi.

Ban, tüm bu sürecin tam bir şeffaflık içinde yürütüleceğini umduğunu söyledi.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb