ÜST MENÜ

Bangladeş’e sığınan Arakanlılara kimlik kartı

Bangladeş’te mülteci Arakanlı Gul Zahar, 90 yaşında. Fotoğraf: UNHCR/Roger Arnold

Bangladeş’te mülteci Arakanlı Gul Zahar, 90 yaşında. Fotoğraf: UNHCR/Roger Arnold

Bangladeş’e sığınan Arakanlı (Rohingya) mültecilerin çok yakında kredi kartı boyutunda kimlik kartları olacak.  Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü UNHCR mültecilerin çoğunluğunun hayatlarında ilk defa bir kimlik belgesine sahip olacaklarını belirtiyor.

UNHCR sözcüsü Charlie Yaxley konuyla ilgili yaptığı açıklamada Haziran ayı sonunda başlayan kimlik kartı çalışmasının 6 ayda tamamlanacağını kaydetti. Çalışmayla Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığınan 900 bin mültecinin bilgilerinin kaydedileceği bir veri tabanı oluşturulacak.

Bu çalışma sayesinde mültecilerin kimlikleri, Myanmar’da nereden geldikleri belirlenecek, verilerin toplanması sayesinde mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamada ve onlara koruma sağlamada daha iyi planlama yapılabilecek.

Yaxley 12 yaşın üzerindeki mültecilerin kimliklerinin doğrulanması için göz taraması, parmak izi, fotoğraf da dahil olmak üzere biyometrik bilgi toplandığını kaydetti.

Yeni kimlik kartları Bangladeş Hükümeti ve UNHCR ortaklığında çıkarılacak.

21 Haziran tarihinden bu yana 4200 mültecinin kimlik kaydı yapıldı.

2017 yılının Ağustos ayından bu yana şiddetten kaçan çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlı 700 bin Rohingya Myanmar’dan Bangladeş’e sığınmıştı. Bu son akından önce de Bangladeş’te Myanmar’dan kaçmış 200 bin Rohingya yaşıyordu.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb