ÜST MENÜ

Barış Günü, Ankara’da Barış Çanı töreniyle kutlandı

 

 

Dünya Barış Günü Barış Çanı Töreninde BM Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra (ortada) diplomatik misyon temsilcileri ve öğrenciler ile birlikte /FOTO Sıla Alıcı/UNIC Ankara

Dünya Barış Günü Barış Çanı Töreninde BM Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra (ortada) diplomatik misyon temsilcileri ve öğrenciler ile birlikte /FOTO Sıla Alıcı/UNIC Ankara

Dünya Barış Günü, Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği ve Türk-Japon Vakfının Ankara’da düzenledikleri Barış Çanı töreniyle kutlandı.

Ankara Botanik Parkında 21 Eylül Dünya Barış Gününde saat 11.00’de düzenlenen Dünya Barış Çanı töreni ile “dünya liderlerine sürdürülebilir barışın inşası” için çağrıda bulunuldu.

Bu yıl ki Dünya Barış Gününün temasını 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi oluşturuyor. Çatışmalar genellikle sınırlı kaynaklar nedeniyle patlak verebiliyor. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ihtilafların yaşanmasını önlemek için herkesi kapsayan bir kalkınma planını ortaya koyuyor.

Törenin başlangıcında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların yanı sıra Türkiye ve Dünya genelinde terör kurbanları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Törende ayrıca Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. C. Tayyar Sadıklar, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra ve Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Hiroshi Oka birer konuşma yaptılar.Törene, öğrenciler, sivil toplum örgütleri, diplomatik misyon temsilcileri de katıldı.

Prof. Sadıklar, konuşmasında barışın önemine değinerek bu önemli günde törene katılan herkese barışa yaptıkları katı nedeniyle teşekkür etti.

Japonya Büyükelçisi Oka ise dünyanın acımasız şiddet eylemleri ve ihtilaflarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, Barış Günü Barış Çanı törenine katılımın genişliğinin ve özellikle öğrencilerin de törende yer almalarının ilerisi için büyük bir umut ışığı olduğunu belirtti.

BM Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra ise konuşmasına her yıl 21 Eylül’de Dünya Barış Gününün dünyanın dört bir yanında kutlandığını, Genel Kurul’un bu günü hem ülkeler arası hem de ülkelerde barış fikrinin güçlendirilmesine adanan gün olarak ilan ettiğini hatırlattı.

Malhotra, “Bu çok önemli etkinliği kutlamak üzere bir araya geldiğimiz günümüzde çatışmalar, başta bölgemizde olmak üzere, ülkeleri harabeye çeviriyor. Bu çatışmaların sonuçlarından dünyadaki tüm ülkelerin etkilenmesi, çatışmaların etkilerinin sadece söz konusu bölgelerle kısıtlı kalmadığını gösteriyor” dedi.

“Günümüzde dünyanın dört bir yanında insanlar yeni bir şiddetli terör saldırısı ya da salgın ile karşı karşıya kalma korkusuyla yaşıyor. Çatışmalar, dünyanın dört bir yanında aileleri evlerini terk etmeye zorluyor; çocukları okulsuz bırakıyor ve insanların istismar edilmelerine yol açıyor” diyen Malhotra, ancak, bu dönemin, dünyayı daha iyi bir güzergaha sokmak için aynı zamanda bir fırsat da teşkil ettiğini belirtti.

Malhotra, “Ateşkesler hayati önem taşır. Ancak, barış silahların bırakılmasından çok daha büyük bir anlam taşır. Barış, insanların ihtilafların ve yoksulluğun olmadığı, refahın sağladığı imkanları herkesin paylaştığı küresel bir toplum inşa etmektir. Barış, birlikte büyümek ve birbirimize evrensel bir aile gibi destek sağlamaktır” dedi.

“Bu idealin hayata geçirilmesi amacıyla dünyaya daha iyi bir gelecek umudu vermek üzere elimizden gelen herşeyi yapacağımızı bugün bir kez daha taahhüt etmeliyiz” çağrısında bulunan Malhotra, “Küresel liderler de tam bir yıl önce BM Genel Kurulunda 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini kabul ederek bu vizyonu ortaya koydular” dedi.

Söz konusu karar doğrultusunda bu yılki Dünya Barış Gününde 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini Barışı İnşa Eden Bloklar olarak ön plana çıkarılıyor, çünkü çünkü ihtilafların genellikle insanların sınırlı kaynaklar nedeniyle rekabete girmeleri sonucu ortaya çıktığı görülüyor. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi böylesine ihtilafların bir daha yaşanmaması ve kimsenin dışlanmaması için Birleşmiş Milletler’in ve uluslararası topluluğun ayrıntılı planını olarak ortaya konuyor.

“Barışın hepimizin her gün ve her ülkede çaba harcamamız gereken bir olgu olduğunu gayet iyi biliyorsunuz” diyen Malhotra, “Benzer bir ifadeyle, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de onlarca yıl önce meşhur ifadesiyle dünyanın hak ettiği eşitlikçi, adil ve kucaklayıcı bir gelecek için yurtta barış dünyada barış için çalışmamız gerektiğini söylemişti. Bu sözler ilk söylendiği dönem kadar geçerlidir” dedi.

Malhotra Barış Çanını çalarak bir kez daha tüm dünyaya bu çabalarında Birleşmiş Milletler’in yanında yer alması ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve uygulamaya konmalarını destekleyerek ve barışa olan bağlılıklarını yineleyerek barış için üzerlerine düşeni yapmaya çağırdıklarını belirtti.

Dünya Barış Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981 yılında aldığı bir karar ile Eylül ayında oturumların başladığı tarihi, milletler ve halklar arasında barışın desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Dünya Barış Günü olarak ilan etti. Bu çerçevede BM Genel Merkezinde ve dış temsilciliklerinde her yıl 21 Eylül’de dünyanın dört bir yanında barışa destek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Dünya Barış Çanı

“Dünya Barış Çanı Derneği”, savaşları ve nükleer silahları yeryüzünden kaldırmak; açlıkla karşı karşıya olan ülkelere yardım etmek; kültür ve eğitim alanlarında uluslararası işbirliğini teşvik ederek Dünya Barışının tesisine katkıda bulunmak amacıyla 1954 yılında Chiyoji Nakagawa tarafından kuruldu.

New York’taki Birleşmiş Milletler Binası önündeki ilk Barış Çanı dünyada kalıcı bir barışın gerçekleşmesi umuduyla, Birleşmiş Milletler Üyesi 65 ülkenin hibe ettiği metal para ve madalyonlardan yapıldı.

Barış Çanı’na metal para hibe eden ülkelerin sayısı 106’ya, başkentlerine Barış Çanı’nın konulacağı yeri tespit eden ülkelerin sayısı 25’e ve Barış Çanı’na evsahipliği yapan ülkelerin sayısı 19’a ulaştı.

Barış Çanı’na ev sahipliği yapan ülkelerden biri de Türkiye. Barış Çanı Ankara Botanik Parkında bulunuyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb