ÜST MENÜ

Başbakan Davutoğlu BM Genel Kurulundaki Konuşmasında Suriye sorununa acil olarak çözüm bulunması çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletlerin 70. Dönem Genel Kurul açılış toplantısında yaptığı konuşmada küçük Aylan’ın yürekleri yakan hikayesini hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler’i derinleşen Suriye krizine çözüm ve “savaş ve zulümden” kaçanlara yardım amacıyla acil adımlar atmaya çağırdı.

Continuation of the general debate [item 8]  Statement by His Excellency Ahmet Davutoğlu, Prime Minister of the Republic of Turkey Statement

Başbakan Ahmet Davutoğlu BM Genel Kurulu 70. Dönem açılış toplantısında konuşmasını yapıyor

  Üç yaşındaki Aylan’ın trajik öyküsünün herkese BM’nin niçin var olduğunu hatırlatması gerektiğini belirten Başbakan Davutoğlu, Aylan ve ailesinin hedef gözetilmeden atılan varil bombalarına maruz kalan Suriye’deki evlerinden kaçarak Avrupa’da bir yerde hayallerindeki umut ülkesine gitmeyi amaçladığını söyledi.

  Başbakan Davutoğlu, trajedinin sona ermesi için Suriye’de halkın meşru bir hükümete ihtiyacı bulunduğunu belirterek, “Onların iradesi, onların onayıyla kurulmuş bir hükümete ihtiyaçları var. Uluslararası toplum, o tarihe kadar bu insanlara güven duyabilecekleri, güvenli bir bölge sağlamalı” dedi.

 Başbakan Davutoğlu bu amaçla Türkiye’nin 2 milyonun üzerinde Suriyeliye ve 200 binden fazla Iraklıya kapılarını açarak şu an dünyada en fazla mülteci barındıran ülke konumuna geldiğini belirtti.

  Başbakan Davutoğlu “Kapılarımız açık kalmaya devam edecek. Ve kalplerimiz de açık kalmaya devam edecek” dedi.

  Başbakan Davutoğlu, başta Akdeniz havzasında olmak üzere göçmenlerin yaşadığı trajedilerin BM’nin 70. Dönem Genel Kurulunda görüşülmesi için verdikleri önergenin de kabul edildiğini hatırlattı ve bunun tüm insanlık için acil gündem maddesi olması gerektiğini ifade etti.

 Konuşmasında Filistin konusuna da değinen Başbakan Davutoğlu, “Filistinlilerin trajedisi dinmeden devam ediyor” dedi. BM binasında Filistin bayrağının çekilmesinin Filistinlileri müzakere masasında eşit konuma getireceğini belirten Başbakan Davutoğlu, bu durumun eninde sonunda eşitlikçi ve sürdürülebilir barışa uzanacağını belirtti.

 Terörizm konusuna da değinen Başbakan Davutoğlu, terörizmi herhangi bir din veya herhangi bir etnik grup ile bağlantılandırmanın çok açık bir hata olduğunu, bunun sadece terörist tehdidi kuvvetlendirmeye yarayacağını söyledi.

 Kalkınma ve küresel istikarar arasındaki bağın farkında olan Türkiye’nin resmi kalkınma yardımı olarak 3,5 milyar ABD Doları kaynak dağıttığını ifade eden Başbakan Davutoğlu amaçlarının, başta kadınlar, en kırılgan gruplar, mülteciler ve yerlerinden edilmiş kişiler de dahil olmak üzere kimseyi dışarıda bırakmamak olduğunu söyledi.

 Başbakan Davutoğlu Türkiye’nin Küresel Göç Forumuna 2014-2015 döneminde başkanlık yaptığını belirtti ve Türkiye’nin kalkınma ve göç konusu arasındaki bağı vurgulamaya devam ettiğini söyledi.

 Başbakan Davutoğlu konuşmasına, başta Güvenlik Konseyinde olmak üzere, BM’de reform çağrısı yaparak son verdi.

 Başbakan Davutoğlu “BM’nin (amaca) uygun ve etkin olması şart. Değişiklikler BM’nin amaca uygun hale gelmesi için yeteri derecede kapsamlı değil” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb