ÜST MENÜ

Biliyor musunuz? 1 Mart Sıfır Ayrımcılık Günü olarak kutlanıyor

zdd20181

 

Ayrımcılık genellikle yanlış bilgi veya bilinmeyenden korkudan dolayı ortaya çıkıyor. Sıfır Ayrımcılık Gününün bu yılki temasını da insanların günlük yaşantılarında tespit ettikleri ayrımcı yaklaşımların farkına varmalarını sağlamak ve böyle tavırların önüne geçmelerine yardımcı olmak oluşturuyor.

Herkes güvenli ve huzurlu bir çevreye sahip olmak ister. Herkesin iyi bir sağlık hizmeti alma hakkı vardır. İnsanların aşık olma hakkı vardır.

UNAIDS Başkanı Michel Sidibé de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Eğer ayrımcılığa karşı çıkmazsak, ne sağlık alanındaki hedefimize ne de Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişebiliriz” dedi.

UNAIDS, Sıfır Ayrımcılık Gününde herkesin ayrımcılığın olmadığı bir dünyada yaşama hakkı olduğunu vurguluyor.

Sıfır Ayrımcılık Günü, BM AIDS biriminin liderliğinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Amaç, HIV/AIDS hastaları başta olmak üzere toplumda ayrımcılığa maruz kalan tüm kesimlerin haklarını vurgulamak ve toplumda ayrımcılıkla mücadele konusunda farkındalık yaratmak.

Herkesten internet üzerinden bilgilerini tazeleyerek ayrımcılık hakkında farkındalığı artırmalarını (http://www.unaids.org/en/ZDD2018_quiz İngilizce sayfa) istiyor. Ayrımcılığa birlikte karşı çıkabilir ve bunu herkese anlatabiliriz

UNAIDS, toplumların, ekonomilerin ve insanlığın geleceği için ayrımcılığa son vermenin yapılacak en doğru hareketlerden biri olduğunu belirtiyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb