ÜST MENÜ

Biliyor musunuz? 6 Şubat, Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günüdür

EndFGM_Logo_Turkish

“Sürdürülebilir kalkınma tüm kadınlar ve kız çocukları için insan haklarının tam olarak uygulanmasını gerektiriyor. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi 2030 yılına kadar kadın sünnetine son verilmesini hedefliyor.” — BM Genel Sekreteri António Guterres

Günümüzde küresel seviyede 200 milyon kadar kadının ve kız çocuğunun maruz kaldığı tahmin edilen kadın sünneti, uluslararası toplulukça kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının ihlali olarak kabul ediliyor. Bu uygulama, kadın ve erkek arasındaki derin eşitsizliğin en aşırı noktalarından birini yansıtıyor. Ayrıca kadınların ve kız çocuklarının sağlık hakkını ihlal ediyor, vücut bütünlüğünü bozuyor, işkence yapılamayacağı, zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunamayacağı yönündeki İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi maddesi ihlal ediliyor. Söz konusu uygulama, kadınların ve kız çocuklarının ölümüne dahi yol açabiliyor.

Kadın sünneti uygulamasının önlenmesi için koordineli ve sistematik bir çabanın ortaya konması gerekiyor.

UNFPA ve UNICEF kadın sünnetine son verilmesi için başlatılan dünyanın en büyük kampanyasını birlikte yürütüyor. Söz konusu program 17 Afrika ülkesi üzerinde yoğunlaşıyor ve bölgesel ve küresel girişimleri de destekliyor.

Rakamlar durumun ciddiyetini ortaya koyuyor:

Dünya genelinde söz konusu uygulamaya mağduru 200 milyon kadar kişinin 44 milyonunu 14 ve altı yaştaki kız çocukları teşkil ediyor. Belirtildiğine göre, söz konusu yaş grubundaki çocuklara yönelik kadın sünneti en çok yüzde 56 ile Gambiya, yüzde 54 ile Moritanya ve 11 yaş ve altı kız çocuklarının yarısı kadarının söz konusu uygulamaya maruz kaldığı Endonezya’da görülüyor.

15-49 yaş grubundaki kadınlar ve kız çocuklarının en fazla söz konusu uygulamaya maruz kaldığı ülkeler ise yüzde 98 ile Somali, yüzde 97 ile Gine ve yüzde 93 ile Cibuti olarak belirtiliyor.

Kadın sünneti, kısırlığa kadar uzanan birçok sağlık sorununa yol açabiliyor.

Kadınların ve kız çocuklarının insan haklarını ihlali anlamına geliyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, başta da 2030 yılına kadar Kadın Erkek Eşitliğinin sağlanmasını amaçlayan 5 numaralı hedef, kadın sünneti yanında çocuk yaşta evlilikler ve zorla evlendirilmelere de karşı çıkıyor.

İlgili BM Genel Kurul kararlarına ilave olarak Afrika Birliği, Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı kadın sünnetine son verilmesi çağrısı yapan uluslararası kuruluşlar arasında yer alıyor.

Siz de sosyal medyada yürütülen kampanyaya #EndFGM etiketi ile katkı sağlayın.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb