ÜST MENÜ

Birleşmiş Milletler, 2019 Sürdürülebilir Kalkınma Filmleri Festivali başvurularını kabul etmeye başladı

filmfes

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından koordine edilen Sürdürülebilir Kalkınma Filmleri Festivalinde Dünya’nın dört bir yanında 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı konusunda faaliyetlerde bulunan bireylerin ya da kuruluşların çalışmalarını yansıtan kısa filmlerin yarışması bekleniyor.

Festival her yıl aynı tarihte New York’ta toplanan Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu tarafından ilk olarak 2018 yılında başlatıldı. Festival kapsamında düzenlenen yarışma ile, dünyanın dört bir yanındaki amatör ve profesyonel film yapımcılarına, hazırlayacakları 20 dakikayı geçmeyecek filmlerle (animasyon dahil) Dünya’nın karşı karşıya kaldığı en zorlu sorunlara somut çözümler bulunması ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının hayata geçirilmesi için bireylerin ve kuruluşların çalışmalarını yansıtmaları fırsatı tanınıyor.

Bu yılki yarışma kategorileri şunlardan oluşuyor:

  • Dünya’nın korunması
  • Eşitsizliklerin azaltılması
  • Barışın inşası
  • Nitelikli eğitim ve istihdamın sağlanması
  • Genç Film Yapımcıları (24 yaş altı olanlar)
  • Sanal Gerçeklik/360 Derece Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları  (2 dakika ve daha kısa filmler)

Her kategorinin birincilik alan filmi 2019 Temmuz ayında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları  Film Festivali kapsamında New York’taki BM Genel Merkezinde ya da yakınlarında gösterime sokulacak ve yapımcıları festivale katılmak üzere davet edilecek.

Başvuruların 26 Nisan tarihine kadar internet üzerinden aşağıdaki adrese yapılması gerekiyor: https://sustainabledevelopment.un.org/hlpf/2019/filmfestival

Bu adresten ayrıca konuyla ilgili güncel bilgilere de erişiliyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb