ÜST MENÜ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Akdeniz’deki sorunlarla başa çıkılabilmesi için işbirliği yapılması gerektiğini belirtti

 

İtalyan donanmasına ait bir gemi denizden kurtarılan 186 kişiyi taşıyor. UNHCR/A. D’Amato (Arşiv)

İtalyan donanmasına ait bir gemi denizden kurtarılan 186 kişiyi taşıyor. UNHCR/A. D’Amato (Arşiv)

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Güvenlik Konseyi’nde İtalya’nın dönem başkanlığında mülteciler ve göçmenler konusunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, tarih boyu medeniyetlerin, kültürlerin ve ticaret yollarının kesiştiği bir kavşak olan Akdeniz’in günümüzde terör, uyuşturucu kaçakçılığı, çevre kirliliği ve zorla evlerinden edilme gibi bir dizi güvenlik sorunu ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Genel Sekreter Guterres, “Akdeniz, birlikte zenginleşen kültürlerin, toplumların ve ekonomilerin küresel kesişme noktasıdır. Ancak şiddet ve nefret bölgenin dinamizmini tehdit ediyor ve tüm dünyaya zarar veriyor” dedi.

Guterres, “Akdeniz hidrokarbonlar ve deniz ürünleri gibi çok önemli ekonomik kaynaklara ve ticaret yollarına sahip. Ancak, bunlardan fayda sağlanabilmesi istikrar ve işbirliğine bağlıdır” dedi.

Bölgedeki siyasi sorunların mülteci ve göçmen sorununun derinleşmesine yol açtğını ifade eden Guterres, başta Libya üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışanlar olmak üzere Akdeniz’de 2017 yılında 2 bin 800 mülteci ve göçmenin hayatını kaybettiğini belirtti. Guterres, Sahel bölgesinden Akdeniz’e ulaşmak üzere yola çıkanların bir çoğunun da hedeflerine ulaşamadan yolda hayatı kaybettiğini sözlerine ekledi.

Baskılardan kaçanları korumak için daha düzenli ve güvenli uygulamalar yaratılması ve insanların evlerini terk etmelerine yol açan nedenlere çare bulması gerektiğini belirten Genel Sekreter, ayrıca, endişe verici şekilde artış gösteren yabancı düşmanlğı ve mültecilere, göçmenlere ve azınlıklara yönelik ayrımcılığın da mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Genel Sekreter Akdeniz’in hem güney ve hem de kuzey kıyısında mülteci koruma rejiminin güvenirliliğinin yeniden inşa edilmesinin şart olduğunu sözlerine ekledi.

Akdeniz’de güvenlik önlemlerinin geleneksel uygulamalar veya duruma göre alındığını belirten Genel Sekreter Guterres, bölgenin dünyaya katkı yapmaya devam etmesinin sağlaması için bölgenin sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, “Akdeniz ve ötesindeki ülkelere açıklık ve dayanışma alanındaki gurur verici geleneklerine sahip çıkacakları konusunda güveniyorum” dedi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb