ÜST MENÜ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İstanbul’da yapılan terör saldırısını kınadı, tüm ülkeleri teröre karşı Türk hükümetiyle işbirliğine çağırdı

Security Council meeting on the situation in the Middle East
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 10 Aralık tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen ve en az 39 kişinin yaşamını yitirdiği, 155 kişinin yaralandığı hain ve korkakça işlenen terör saldırılarını en şiddetli şekilde kınadı.
Konsey, yayınladığı basın açıklamasında, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine, Türk hükümetine ve halkına en içten taziyelerini iletti ve yaralılara acil şifalar diledi.
Güvenlik Konseyi üyeleri terörizmin uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en ciddi tehditlerden birini oluşturduğunu bir kez daha vurguladı.
Güvenlik Konseyi üyeleri söz konusu hain saldırıların faillerinin, azmettiricilerinin, mali kaynak sağlayanların ve destekçilerinin adalet önüne çıkarılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı ve tüm Devletlerden uluslararası hukuk ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde Türk Hükümeti ve diğer ilgili makamlarla etkin bir şekilde işbirliği yapmalarını istedi.
Güvenlik Konseyi üyeleri nedenine, nerede yapıldığına ve kimler tarafında gerçekleştirildiğine bakılmaksızın terör eylemlerinin bir suç olduğunu ve meşru görülemeyeceğini bir kez daha vurguladı.
Güvenlik Konseyi üyeleri tüm Devletlerden Birleşmiş Milletler Anlaşması ve uluslararası insan hakları hukuku, uluslararası mülteci hukuku ve uluslararası insani hukuk dahil olmak üzere uluslararası hukuktan doğan diğer yükümlülükleri çerçevesinde  uluslararası barış ve güvenliğe karşı tehdit oluşturan terör eylemleriyle ellerindeki tüm imkanları kullanarak mücadele etmelerinin gerektiğinin altını çizdi.


Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb