ÜST MENÜ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Türkiye’de gerçekleştirilen terör saldırılarını kınadı

Security Council meeting on the situation in the Middle East

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yaptığı yazılı açıklama ile 20 Ağustos’ta Gaziantep’te bir kına gecesi esnasında alçak ve korkakça gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı.

Açıklamada, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve birçok Türk polisinin ve sivilin yaşamını yitirmesine yol açan diğer terör saldırıları da kınandı.

Güvenlik Konseyi üyeleri açıklamada olaylarda hayatını kaybedenlerin ailelerine, Türk hükümetine en içten başsağlığı dileklerini ilettikleri ve yaralılara da acil şifalar diledikleri belirtildi.

Açıklamada Güvenlik Konseyi üyeleri terörizmin tüm çeşitlerinin uluslararası barış ve güvenliğe en büyük tehdidi oluşturduğunu vurguladı.

Açıklamada, saldırıların sorumlularının adalete teslim edilmesinin önemine işaret edilerek, tüm üye ülkelerden uluslararası sorumlulukları ve yükümlülükleri kapsamında bu konuda Türk hükümeti ve diğer ilgili kuruluşlarla iş birliğine gitmeleri istendi.

Güvenlik Konseyi ne amaçla, nerede, ne zaman ve kim tarafından yapılırsa yapılsın terörün hiç bir şekilde meşru gösterilemeyeceğini vurguladı.

Güvenlik Konseyi ayrıca üye devletlerden uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehdit oluşturan terör ile BM Anlaşması ve ilgili uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalar kapsamında mücadele amacıyla tüm imkanlarını kullanmalarını istedi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb