ÜST MENÜ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin yeni kararı teröristlerin silahlara erişimini engelleme amacında

BM Güvenlik Konseyi teröristlerin silah elde etmesini engelleyecek kararı oy birliği ile aldı. Fotoğraf: BM/Kim Haughton

BM Güvenlik Konseyi teröristlerin silah elde etmesini engelleyecek kararı oy birliği ile aldı. Fotoğraf: BM/Kim Haughton

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi teröristlerin özellikle küçük ve hafif silahları edinmesini önleyecek kararı oy birliği ile kabul etti.

15 üyeli Konsey aldığı kararda Daeş/İŞİD, EL Kaide ve bağlantıları ve ilgili gruplar, yasa dışı silahlı gruplar ve suçlulara silah, askeri ekipman, insansız uçak sistemleri ve parçaları, patlayıcılar ve parçalarının devam eden akışını şiddetle kınadı.

Kararda üye devletler bu tür gruplara ve bu tür gruplar arasındaki silah sağlayan bağlantıları önlemeye ve engellemeye teşvik edildi. Kararda ayrıca teröristlere silah sağladığı bilinenler hakkında yasal işlem yapılması için ve küçük ve hafif silah stoklarının fiziksel olarak güvenliğinin uygun şekilde sağlanması için üye devletlere çağrı yapıldı.

Üye devletleri adli, yürütme ve sınır kontrolü kapasitelerini artırmaya, ülkeler arası organize suç ve terör bağlantılarını anlamak için silah kaçakcılığı ağlarını araştırmaya çağıran kararda ayrıca küçük ve hafif silahların takibini sağlayacak işaretleme ve takip prosedürlerinin uygulanmasını da teşvik ediliyor.

Konseyde kararın benimsenmesinden önce terörle mücadele konusunda çalışan BM yetkilileri terörün önlenmesi ve terörle mücadele çabaları hakkında konuşmalar yaptılar.

Bunlar arasında BM Terörle Mücadele Ofisinin yetkilisi Jehangir Khan yaptığı konuşmada teröristlerin aralarında toplu imha silahlarının olduğu öldürücü teknolojiler ve yeni silahları ele geçirmelerinin uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini söyledi.

Khan kararla ilgili olarak “bu girişim Genel Sekreterin Birleşmiş Milletlerin temel misyonunu önleme yapma çabalarının merkezindedir” dedi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb