ÜST MENÜ

BM: ABD’nin Paris iklim anlaşmasından çekilmesi büyük hayal kırıklığı

BM Genel Sekreterinin Sözcüsü Stéphane Dujarric ABD’nin Paris iklim anlaşmasından çekilme kararı hakkında açıklamayı yapıyor. Fotoğraf: BM/Manuel Elias

BM Genel Sekreterinin Sözcüsü Stéphane Dujarric ABD’nin Paris iklim anlaşmasından çekilme kararı hakkında açıklamayı yapıyor. Fotoğraf: BM/Manuel Elias

Birlemiş Milletler Genel Sekreteri’nin sözcüsü ABD’nin Paris iklim değişikliği anlaşmasından çekilme kararının büyük bir hayal kırıklığı olduğu söyledi.

Sözcü Stéphane Dujarric BM Genel Merkezinde ABD Başkanı Donald Trump anlaşmadan geri çekileceklerini açıkladıktan kısa süre sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Dünya ülkeleri iklim değişikliğinin neden olduğu büyük zararın ve iklim eyleminin sunduğu büyük fırsatın farkında oldukları için Paris Anlaşmasını benimsediler” dedi.

İklim Anlaşmasının anlamlı ancak esnek bir eylem çerçevesi sunduğunu söyleyen Dujarric, Genel Sekreter António Guterres’in ABD’deki şehirlerin, eyaletlerin ve işletmelerin diğer ülkelerle, 21 yüzyılda refah için nitelikli iş ve pazar yaratacak ekonomik büyüme ve karbon salımını azaltma konusunda vizyon sergilemeye ve liderlik etmeye devam edeceğinden emin olduğunu söyledi.

ABD’nin çevre sorunları konusunda liderliğini sürdürmesinin son derece önemli olduğuna dikkati çeken Dujarric, Genel Sekreter’in gelecek kuşaklara sürdürülebilir gelecek inşa etmek için ABD hükümeti ve ülkedeki ve Dünyadaki tüm aktörlerle yakından çalışmayı arzuladığını kaydetti.

Geçen Kasım ayında yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması ülkeleri iklim değişikliği ile mücadeleye, sürdürülebilir düşük karbonlu bir gelecek için yatırım yapmaya ve iklim değişikliğinin artan etkilerine adapte olmak için çaba göstermeye çağırıyor.

Anlaşma ülkelerin iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkabilme kapasitelerini güçlendirmeyi de hedefliyor.

Konuyla ilgili ayrı bir açıklamaya yayınlayan BM Çevre Programı başkanı Erik Solheim, ABD’nin anlaşmadan çekilme kararının artık durdurulamayacak olan bu mücadeleye kesinlikle son veremeyeceğini, 190 ülkenin şimdiki ve gelecek nesilleri korumaya kararlı olduğunu ifade etti.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb