ÜST MENÜ

BM: Afganistan’da sivil ölümleri yüksek sayılarda devam ediyor

Kabil’de intihar saldırısında ölen bir sivilin cenaze töreni. Haziran 2018, Afganistan.  Fotoğraf: Fardin Waezi/UNAMA

Kabil’de intihar saldırısında ölen bir sivilin cenaze töreni. Haziran 2018, Afganistan. Fotoğraf: Fardin Waezi/UNAMA

Birleşmiş Milletler Afganistan’da öldürülen sivillerin sayısının Ramazan Bayramı boyunca Afgaistan Hükümeti ve Taliban arasında ateşkes olmasına rağmen yılın ilk yarısında rekor sayılara ulaştığını bildirdi.

Kısa adıyla UNAMA olarak bilinen BM’nin Afganistan’a yardım misyonu 15 Temmuz tarihinde yayınladığı raporda 2018 yılının ilk 6 ayında 1692 sivilin öldüğünü ve 3430 sivilin de yaralandığını kaydetti. Toplam rakamda geçen yıla göre yüzde 3’lük bir düşüş olsa da, ölenlerin sayısı yüzde 1 artmış durumda. UNAMA 2009 yılından bu yana Afganistan’da yaralanan ve ölen sivillerinin istatistiklerini tutuyor.

15-17 Haziran tarihleri arasında Ramazan bayramı vesilesiyle Afganistan Hükümeti ve Taliban ateşkes ilan etmişti. Ateşkes sırasında Nangarhar dışında İŞİD’in yaptığı iki intihar saldırısından başka herhangi bir sivil ölüm veya yaralanma yaşanmadı.

Afganistan’daki en üst düzey BM yetkilisi Tadamichi Yamamoto “Kısa ateşkes savaşı durdurmanın mümkün olduğunu ve Afgan sivillerin artık savaşın yükünü çekmek zorunda olmadıklarını gösterdi” dedi.

UNAMA’nın başkanlığını da yürüten Yamamoto “tarafları barış anlaşması için her türlü fırsatı yakalamaya çağırıyoruz. Sivilleri korumanın en iyi yolu bu” ifadelerini kullandı.

Rapor sivil ölümlerinin başlıca nedenini hükümete karşı savaşan grupların kullandığı el yapımı patlayıcıların oluşturmaya devam ettiğini belirtiyor.

UNAMA Silahlı Çatışmalarda Sivillerin Korunması 2018 yıl ortası raporuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb