ÜST MENÜ

BM akıllı telefonlarından müzik dinleyen gençlerde artan işitme kaybına karşı mücadele başlattı

 

DSÖ ve ITU bir milyardan fazla kişinin akıllı telefonlarında veya diğer cihazlarda çok yüksek sesle müzik dinledikleri için kalıcı işitme kaybı yaşama riski ile karşı karşıya olduğunu belirtiyor. © UNICEF/UN0264259/Haro

DSÖ ve ITU bir milyardan fazla kişinin akıllı telefonlarında veya diğer cihazlarda çok yüksek sesle müzik dinledikleri için kalıcı işitme kaybı yaşama riski ile karşı karşıya olduğunu belirtiyor. © UNICEF/UN0264259/Haro

Birlemiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları, sayıları bir milyarı aşan 12-35 yaş arasındaki gencin akıllı telefonlarından yüksel sesli müzik dinlemeleri sonucu geri dönüşü olmayacak şekilde işitme kaybı yaşama riski ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Söz konusu sorunla başa çıkmak üzere açıklanan öneriler arasında kişilerin müziği ne kadar yüksek sesli ve ne kadar süreyle dinlediklerini gözlemleyen uygulamalar da yer alıyor.

DSÖ uzmanı Dr Shelly Chadha, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bir milyardan fazla gencin, gerçekten eğlenerek yaptıkları bir iş için, diğer deyişle akıllı telefonlarından kulaklık yoluyla müzik dinledikleri için işitme kaybı riski ile karşı karşıya kalma ihtimali olduğunu söyledi.

DSÖ ile Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada yüksek sesli müzik dinlemenin ne gibi sonuçlar doğurabileceği hususunda farkındalığın arttırılması amaçlanıyor. Eldeki verilere göre gençlerin yüzde 50’sinin akıllı telefonlar aracılığıyla da dahil olmak üzere güvensiz ses seviyelerinde müzik dinlediğine işaret ediliyor.

BM tarafından önerilen ilkeler arasında kişilerin cihazlarından ne kadar süreyle müzik dinlediklerini, ses seviyesinin güvenli olup olmadığını tespit edip bildiren uygulamalar da yer alıyor.

Dr Chadha, söz konusu öneriler arasında sesin gerektiğinde otomatik olarak kısılmasını veya ebeveyin kontrolünü sağlayan uygulamaların bulunduğunu ifade ediyor.

DSÖ verilerine göre dünya genelinde her 20 kişiden biri (432 milyon yetişkin ve 34 milyon çocuk) hayatlarını etkileyen seviyede işitme kaybına sahip.

Bu kişilerin büyük bölümünün düşük veya orta gelir seviyesindeki ülkelerde yaşadığı belirtiliyor. DSÖ’ye göre 2050 yılına gelindiğinde işitme kaybı olan insan sayısının 900 milyonu aşabileceği ifade ediliyor.

Söz konusu vakaların yaklaşık yarısının halk sağlığı alanında atılacak adımlarla önlenebileceği vurgulanıyor. DSÖ söz konusu önerilerini 3 Mart Dünya İşitme Günü öncesinde yapmış bulunuyor.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, işitme kaybını önleyebilecek bilgi ve birikimin bulunduğu bir dönemde bir çok gencin müzik dinlerken kendilerine zarar vermelerinin önlenebileceğini belirti. Ghebreyesus, “İşitme duyularını bir kez kaybettiler mi, bir daha geri kazanamayacaklarını kesinlikle anlamaları lazım” dedi.

 

, , , , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb