ÜST MENÜ

BM Arakan’dan 125 bin kişinin Bangladeş’e kaçmakta olduğunu doğruladı

Rohingyalı mülteciler yağmur altında çamurlar içinden günlerce yürüyerek Bangladeş’teki Kutupalong kampına ulaşabiliyorlar. Fotoğraf: UNHCR/Vivian Tan

Rohingyalı mülteciler yağmur altında çamurlar içinden günlerce yürüyerek Bangladeş’teki Kutupalong kampına ulaşabiliyorlar. Fotoğraf: UNHCR/Vivian Tan

BM Genel Sekreteri António Guterres Myanmar’ın Arakan eyaletindeki Müslümanlara ya vatandaşlık ya da yasal statü verilmesi çağrısı yaptı ve Ağustos ayının sonlarından bu yana yaklaşık 125 bin kişinin bölgeden kaçmak zorunda kalmasının çok endişe verici olduğunu söyledi.

Arakan’daki insani durum, güvenlik durumu ve insan hakları konusunda endişelerini dile getiren Genel Sekreter New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada “Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu tarafından kısa süre önce yapılan saldırıları kınamıştım. Ancak şimdi de sürekli olarak Myanmar güvenlik güçlerinin neden olduğu şiddet ile ilgili haberler alıyoruz, bunlara rastgele saldırılar da dahil. Tüm bunlar sadece aşırı köktenciliği daha da körükleyecektir” dedi.

Guterres Güvenlik Konseyi’ne endişelerini ilettiğini, şiddet olaylarının durdurulması için çeşitli adımlar önerdiğini söyledi. Genel Sekreter Güvenlik Konseyi’ne Arakan eyaletinin Müslüman Rohingya halkına yapılan haksızlıkların çok uzun süredir devam ettiğini ve bölgesel istikrarsızlığın itiraz edilemeyecek bir nedeni olduğunu bildirdiğini de ekledi.

Gutrerres uluslararası topluluğu olayların daha da tırmanmasını engellemeye ve bütüncül bir çözüm bulmaya, Myanmar’daki yetkilileri de güvenlik ve yardım sağlamaya çağırdı.

Guterres “Artık bu krizin temel nedenlerini ele alan etkili bir eylem planını geciktirmek mümkün değil. Arakan Eyaleti’nin Müslüman halkına hareket özgürlüğü, piyasalara, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim sağlamanın dahil olduğu normal bir hayat sürmelerini sağlayacak ya vatandaşlık ya da yasal bir statü verilmesi büyük önem taşıyor” dedi.

Bu arada bölgedeki BM kuruluşları Bangladeş’e kaçan sivillere gelecek 3 ay yardım sağlayabilmek için 18 milyon Dolar gerektiğini bildirdiler.

Bangladeş’in güney doğusuna Myanmar’dan her gün binlerce insan ulaşıyor. Uluslararası Göç Örgütü IOM’in Bangladeş Misyon Şefi Sarat Dash konu ile ilgili açıklamasında mevcut yerlerde daha fazla yer kalmadığını, insanların bir naylon çarşafla korunabilecekleri ilk yerde kaldıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü sözcüsünün Cenevre’de yaptığı açıklamaya göre de, Myanmar’dan Bangladeş’e ulaşabilenler çok kötü durumdalar. Bnagladeş’e ulaşmak için ormanlarda saklanarak, dağlar ve nehirler geçerek günlerce yürüyorlar. Aç, zayıf ve hasta bir şekilde Bangladeş’e ulaşıyorlar.

Sözcü Khan, Bangladeş’teki Kutupalong ve Nayapara kamplarının artık “kırılma noktası”na eriştiğini, yer kalmadığını belirtti.

Myanmar’dan Bangladeş’e 18 aylık oğlu kucağında yürüyerek ulaşan Rohingyalı Dilara  “Kocamı köyde vurdular. Ben oğlum ve kocamın anne babası ile kaçtım. Saklana saklana üç gün boyunca yürüdük. Dağlar ıslak ve kaygandı. Hep düşüyordum. Neredeyim bilmiyorum…Sadece hayatta kalmak için koştum” diye konuşuyor.

Dilara 1990’larda kurulan Bangladeş’teki Kutupalong kampına ulaşmış bulunuyor. UNHCR Ağustos ayı sonunda başlayan olayları sonrası yaklaşık 20 bin sivilin Bangladeş’e kaçtığını belirtiyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb