ÜST MENÜ

BM Araştırması: Gazze Şeridindeki Filistinli aileler korkunç koşullarda yaşıyor

Yerlerinden edilmiş kişiler ile ilgili yapılan kapsamlı araştırma Gazze Şeridi’nde 75 bin ailenin hala konut ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardı. Fotoğraf: OCHA

Yerlerinden edilmiş kişiler ile ilgili yapılan kapsamlı araştırma Gazze Şeridi’nde 75 bin ailenin hala konut ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardı. Fotoğraf: OCHA

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Filistin Birimi Gazze Şeridinde 2014 yılındaki şiddet olayları nedeniyle yerlerinden edilen 75 bin Filistinli ailenin korkunç koşullarda yaşadığını ve hala konut ihtiyacı içinde olduğunu bildirdi.

OCHA yayınladığı basın açıklamasında, Gazze Şeridinde yerlerinden edilmiş Filistinli aileler ile ilgili yapılan kapsamlı araştırmaya göre geçen yıl hayatta kalabilmek için ailelerin yüzde 80’inin borç aldığını, yüzde 85 üzerinde ailenin gıda alışverişini kredi ile yaptığını ve ailelerin yüzde 40’ından fazlasının gıda tüketimlerini azalttıklarını kaydetti.

İşgal altındaki Filistin toprakları BM İnsani Yardım ve Kalkınma Faaliyetleri Koordinatörü Robet Piper, “Gazze Şeridinde yerlerinden edilmiş 16 bin aileyi dinledikten sonra, büyük çoğunluğunun hala feci koşullarda yaşamaya devam ettiği aşikardır” dedi.

Yerlerinden edilmiş ailelerin yüzde 62.5’inin barınacak yer kiraladıkları ve yaklaşık yüzde 50’sinin kaldıkları yerden atılma korkusu içinde oldukları belirtildi.

OCHA kadın ve kız çocuklarının durumunun özellikle endişe verici olduğunu, pek çok ailenin güvenliği, mahremiyeti, onuru olmayan çadır, barınak, yıkık konutlar ya da açık havada yaşadıklarını bildirdiklerini kaydetti.

Piper, “Fonlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. 6600 evi yeniden inşa etmek için gerekli parada yüzde 37 açık ile karşı karşıyayız. Bu desteği sağlayamazsak, binlerce Filistinlinin yerlerinden edilmişlikleri hiç sonlanmayacak” ifadelerini kullandı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb