ÜST MENÜ

BM Barışgücü Uluslararası Gününde Guterres Mali’de Mavi Bereliler ile birlikteydi

BM Barışgücü Uluslararası Gününde Genel Sekreter António Guterres Mali’nin başkenti Bamako’da hayatını kaybeden barışgücü personelinin anıldığını törende. Fotoğraf: MINUSMA/Olivier Salgado

BM Barışgücü Uluslararası Gününde Genel Sekreter António Guterres Mali’nin başkenti Bamako’da hayatını kaybeden barışgücü personelinin anıldığını törende. Fotoğraf: MINUSMA/Olivier Salgado

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres 29 Mayıs Barışgücü Uluslararası Gününü kutlamak ve tüm Dünya’daki barışgücü personelinin hizmetleri ve fedakarlıklarını onurlandırmak üzere Mali’deydi.

Afrika Kıtasının kuzey-batısında yer alan Mali “mavi bereli” olarak görev yapmak için Dünyadaki en tehlikeli yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Kısa adıyla MINUSMA olarak bilinen Mali’deki Barışgücü misyonu geçen yıl 7 sivil 21 asker kayıp vermişti.

Mali’nin başkenti Bamako’ya varışının ardından MINUSMA karargahında kaybedilen barışgücü personeli için düzenlenen törene katılan Guterres, barış için hizmet ederken hayatlarını kaybedenler için çelenk koydu.

Törende yaptığı konuşmada Guteres barışgücünün hayatları pahasına Malili sivilleri koruduklarını, her türlü fedakarlığı yapabildiklerini gösterdiklerini söyledi. Guterres, “Sizlere çabalarınız, bu fedakarlıklarınız için çok teşekkür etmek istiyorum, sizlere saygılarımı sunuyorum ve sizlerle çalışmaktan büyük gurur duyduğumu söylemek istiyorum” dedi.

Guterres “Barışgücü olarak sizler Birleşmiş Milletler’in başlıca simgesisiniz” diye konuştu.

MINUSMA’nın Başkanı ve Genel Sekreterin Mali’deki özel temsilcisi Salet Annadif de törende yaptığı konuşmada, hayatlarını kaybedenlerin böyle onurlandırılmalarının onları memnun ettiğini ve Birleşmiş Milletler’in değerlerini daha da kararlılıkla savunmaya devam etmek için daha da cesaretlendirdiğini kaydetti.

Guterres ayrıca üstün hizmetlerinden dolayı Nijerya ve Bangladeş’ten iki barışgücü askerine madalya taktı.

Madalyaya layık görülenlerden Nijeryalı kadın komutan Olufunmilayo Ajibike Amodu BM Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada “Bu madalya çok önemli çünkü MINUSMA’da barışgücü askeri olmak ne demek onu simgeliyor. Genel Sekreterden bu madalyayı almak benzersiz bir ayrıcalık” dedi.

Mali’deki özellikle orta ve kuzey bölgelerdeki endişe verici güvenlik durumuna işaret eden Amodu “teröristler yaptıklarını azaltmıyorlar. Tabiki biz de buraya ne yapmaya geldiysek, görevimize devam ediyoruz” diye konuştu.

Mali’de MINUSMA barışgücü askerleri artarak saldırıların hedefi oluyor.

Mavi bereli olmak isteyenlere de bir mesaj veren Komutan Amodu şöyle konuştu: “BM barış demektir. Barış olduğunda kalkınma da olur. Barış olduğunda teknoloji daha çok tanınır. Barış olduğunda her şey çalışması gerektiği gibi çalışır. MINUSMA’ya katılmak isteyen herkes barış sürecini desteklemek için bunu yaptığını unutmamalıdır”

Madalyaya layık görülen Bangladeşli Binbaşı Mohammad Badrul Ahsan Khan da “Bu dünyada hepimiz birlik olmalıyız. Daha iyi yaşamak için barışı garanti altına almalıyız. Birbirimize destek olmaktan daha iyi bir seçeneğimiz yok” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb