ÜST MENÜ

BM, çocuklarda artan obeziteye karşı danışmanlık hizmetleri ve diyet dahil bir dizi önlemi açıkladı

 

Kırgızistan’da oyun parkındaki çocuklar. OCHA/Eurasia Foundation of Central Asia, T. Jeanneret

Kırgızistan’da oyun parkındaki çocuklar. OCHA/Eurasia Foundation of Central Asia, T. Jeanneret

 

Birleşmiş Milletler sağlık uzmanları dünya genelinde 5 yaş altında 41 milyon çocuğun obez ya da aşırı kilolu olduğu uyarısında bulundu ve söz konusu küresel sorunla başa çıkılması için hazırlanan yeni ilkeleri açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından konuyla ilgili olarak yayınlanan basın açıklamasında sorunun zengin ya da yoksul tüm ülkeleri kapsadığı vurgulandı ve obezite ile mücadele konusunda eğitimli kişilerin yardıma ihtiyaç duyan çocukları daha iyi belirleyeceği belirtildi.

Son olarak yayınlanan obezite ile mücadele ilkelerinde danışmanlık hizmetleri ve diyet uygulamalarının yanı sıra çocuklarda yeme alışkanlıkları ile kilo ve boy ölçümü takibi önerilere yer veriliyor.

DSÖ çocuklarda görülen obezitenin sağlıksız diyet ve hareketsizliğin yaygınlaştığını ortaya koyduğunu belirtiyor. Kentleşmenin, artan gelirin, fast food’un yaygınlaşmasının, televizyon izleme ve bilgisayar oyunları alışkanlıklarının yüksek oranda yağ, şeker ve tuz içeren gıda tüketimindeki artışa ve fiziksel hareketlilikte ise azalmaya yol açtığı ifade ediliyor.

DSÖ, söz konusu ilkelere uyulmamasının birçok yardıma muhtaç çocuğun ölümcül hastalıklara yakalanma riskini artıracağını belirtiyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb