ÜST MENÜ

BM: Doğal afetlerin yüzde 90’i aşırı iklim hareketlerinden kaynaklanıyor

Birleşmiş Milletler Afet Risklerinin Azaltılması Dairesi (UNISDR) tarafından yayınlanan raporda son 20 yılda kayıtlara geçen 6,457 doğal afetin yüzde 90’ı sel, fırtına, sıcak hava dalgası, kuraklık ve diğer aşırı iklim hareketlerinden kaynaklandığı belirtildi.

18-11-2011extremeweather

Seller en fazla artış gösteren doğal afetler. Foto: IRIN/Tung X. Ngo

İklim Kaynaklı Afetlerin İnsanlar Üzerindeki Maliyeti başlıklı raporda doğal afetlerden en fazla etkilenen 5 ülkenin ABD, Çin, Hindistan, Filipinler ve Endonezya olduğu belirtiliyor.

UNISDR Başkanı Margareta Wahlström raporla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada “Hava ve iklim afet riskini artıran iki ana unsur ve raporda dünya bu riskler karşısında büyük bir bedel ödüyor. İklim değişikliği ve yoksullukla mücadele eden en az gelişmiş ülkeler için ekonomik kayıplar büyük bir sorun teşkil ediyor” dedi.

 Raporda UNISDR ve Belçika merkezli Afetlerin Epidemiyolojisi Araştırma Merkezi (DRED) tarafından derlenen analizlere yer veriliyor. Söz konusu analizlere göre 1995 yılında yapılan ilk Çevre Konferansından (COP1) bu yana aşırı iklim hareketleri kaynaklı afetler nedeniyle 606 bin kişinin yaşamını yitirdiği, 4,1 milyar insanın ise etkilendiği görülüyor.

 Raporda ayrıca aşırı iklim hareketleri nedeniyle yaşanan ekonomik kayıpların da tahmin edilen 1,891 trilyon ABD Dolarının bir diğer deyişle afetlerin yol açtığı zararın yüzde 71’in de çok üzerinde olabileceği görüşüne yer veriliyor. UNISDR afetlerin yol açtığı zararların sadece yüzde 35’inin kayıt altına alındığını be nedenle gerçek zarar miktarının 250 ila 300 milyar ABD Doları arasında olduğunun tahmin edildiğini belirtiyor.

 Wahlström, bu nedenle, 30 Kasım’da Paris’te başlayacak İklim Değişikliği zirvesinde sera etkisi yapan gazların salınımının azaltılması konusunda alınacak bir kararın, küresel ısınma ve deniz seviyesindeki yükselmenin de etkisiyle şiddetlenen doğal afetlerin etkisinin azaltılması için büyük önem taşıyacağını belirtti.

 Raporda, 332 bin kişinin yaşamını yitirdiği ve 3,7 milyar insanın etkilendiği afetlerin en büyük etkisinin Asya’da görüldüğü belirtiliyor. Bu ölümlerin 138 bininin 2008 yılında meydana gelen Nergiz Kasırgasında yaşandığı ifade ediliyor.

 2005-2014 yılları arasında yıllık ortalama 335 aşırı iklim hareketi kaynaklı afet yaşandığı, bu rakamın da 1995-2004 yıllarına oranla yüzde 14’lük bir artışı ortaya koyduğuna yer veriliyor. CRED araştırmasına göre ayrıca söz konusu afetler sonucu 87 milyon ev de zarar gördü.

 Raporda ayrıca, 1995-2015 yılları arasında su baskınları nedeniyle 157 bin kişinin yaşamını yitirdiği, 2,3 milyon kişinin zarar gördüğü, kasırgalar sonucu ise 242 bin kişinin öldüğü belirtiliyor. Söz konusu rakamlara göre doğal afetlerde ölümlerin yüzde 47’si su baskınları, yüzde 40’ı ise kasırgalar sonucu yaşandığı, söz konusu afetler sonucu can kayıplarının yüzde 89’unun ise düşük gelirli ülkelerde görüldüğü belirtiliyor.

 Gelişmiş ülkelerde ise afetlerden ölenlerin yüzde 92’sini sıcak hava dalgalarından etkilenenler oluşturuyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb