ÜST MENÜ

BM: Dünya’nın büyük çoğunluğu, 6,76 milyar insan kirli hava soluyor

Çin’de hava kirliliğine karşı önlem olarak maske takan bir kadın – Dünya Bankası/Curt Carnemark

Çin’de hava kirliliğine karşı önlem olarak maske takan bir kadın – Dünya Bankası/Curt Carnemark

 

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan son rapora göre 6,76 milyar insan, bir diğer deyişle dünya nüfusunun yüzde 92’si havayı kirletici maddelerin standart değerleri aştığı yerlerde yaşıyor. BM Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tahminlerine göre dünya nüfusu 7,35 milyara ulaşmış bulunuyor.

WHO çevre uzmanı Dr. Maria Neira, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, hava kirliği ile acilen mücadele edilmesi gerektiğini, bu amaçla yeni oluşturulan hava kalitesi interaktif haritası ile havadaki kirletici madde oranlarının WHO limitlerini aşıp aşmadığının dünya genelinde takip edilebildiğini söyledi.

Dr. Neira, soruna çözüm için şehirlerde sürdürülebilir ulaşım, katı atık yönetimi, evlerde ısınma ve mutfakta kullanım için temiz enerjiye erişim, yenilenbilir enerji imkanlarının sağlanması ve sanayi üretiminde kirletici gazların salınımının azaltılması gerektiğini söyledi.

Hava kirliliği nedeniyle ölümlerin yüzde 90’ı başta Güneydoğu Asya ve Batı Pasifik’te yer alanlar olmak üzer alt ve orta gelir seviyesindeki ülkelerde görülüyor.

WHO Genel Müdür Yardımcısı Flavia Bustreo da yaptığı açıklamada hava kirliğinin en savunmasız grubu teşkil eden kadınlar, çocuklar ve yaşlılar üzerinde en ağır olumsuz etkiyi yaptığını söyledi.

Bustreo, “İnsanların sağlıklı olabilmeleri için doğumdan ölüme kadar temiz hava solumaları şart” dedi.

Hava kirliliğinin ana nedenleri arasında ulaşım modellerinin yetersiz olması, evlerde ısınma için kullanılan bazı maddeler, çöplerin yakılması, kömürle çalışam termik santraller ve sanayi kaynaklı gaz salınımları gösteriliyor. Ancak, hava kirliliği sadece insan kaynaklı faaliyetlerden dolayı ortaya çıkmıyor. Örneğin, başta çöllere yakın bölgelerde olmak üzere toz fırtınaları da hava kirliliğine yol açabiliyor.

İngiliz Bath Üniversitesi ile işbirliği halinde oluşturulan yeni metod sayesinde hava kirliliği konusunda uydudan, havadan ve hem kent hem de kırsal alanda yer alan 3 binin üzerinde yer istasyonu aracılığıyla karadan yapılacak ölçümlere dayanan veriler toplanabilecek.

Her yıl dünya genelinde üç milyon kişinin açık hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Kapalı mekan hava kirliliği de aynı derecede ölüme yol açabiliyor. 2012 verilerine göre dünya üzerinde gerçekleşen ölümlerin yüzde 11,6’sı bir diğer deyişle 6,5 milyon ölümün açık alan ve kapalı mekan hava kirliliği ile bağlantılı olduğu belirtiliyor.

WHO Hava Kalitesi Limitlerine göre bir kişinin bir yılda çapı 2,5 mikrometreden (PM2,5) küçük partiküllere maruz kalabileceği seviyeyi 10 μg/m3 olarak tespit edimiş bulunuyor. 2,5 mikrometreden küçük zararlı partüküller arasında sulfat, nitrat, siyah karbon bulunuyor. Bu maddeler ciğerlere ve dolaşım sistemine yerleşerek sağlık için ciddi riskler oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl BM Genel Kurulunda kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) hava kirliliği nedeniyle yaşanan ölümlerin büyük oranda azaltılması çağrısı yapıyor. WHO’nun Mayıs ayında yayınladığı yol haritasında hava kirliliği ile mücadelede yerel sağlık kuruluşlarına daha fazla öncü rol öneriliyor.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb