ÜST MENÜ

BM Eğitim Özel Temsilcisi Brown İdlib’de okulun bombalanmasının Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soruşturulmasını istedi

Bombardıman sonucu harabeye dönen bir mahallede kitap okumaya çalışan bir çocuk- UNICEF/UN029875/Al-Issa

Bombardıman sonucu harabeye dönen bir mahallede kitap okumaya çalışan bir çocuk- UNICEF/UN029875/Al-Issa

 

Birleşmiş Milletler Eğitim Özel Temsilcisi Gordon Brown Suriye’nin İdlib şehrinde bir okula yönelik bombardımanın bir savaş suçu olduğunu ve acil olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı tarafından soruşturulması gerektiğini söyledi.

Söz konusu bombardımanda en az 20 öğrenci ve öğretmenler hayatını kaybetmişti.
Brown, New York’ta düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Güvenlik Konseyini, bir savaş suçu olduğuna inandığım bombardımanın Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı tarafından soruşturulmasını sağlamaya çağırıyorum” dedi ve suçluların nerede olurlarsa olsunlar adalet önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

Brown, basın toplantısında ayrıca Suriye’de çocukların eğitim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 15 milyon ABD Doları mali kaynağa ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

“Güvenlik Konseyi şimdi toplanmalı” diyen Brown, Rusya’nın da 2014 yılında yaptığı açıklamayla Suriye’de işlenen gaddarlıkların Uluslararası Ceza Mahkemesinde soruşturulmasını desteklediğini hatırlattı ve artık sürecin önünde bir engel bulunmadığını söyledi.

“Rusya ilk kez olarak acil olarak soruşturma talebinde bulunduğuna göre Güvenlik Konseyi de Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısından Suriye okullarında ve Suriye genelinde neler olduğunu soruşturmasını isteyebilir” diye Brown, eğer böyle bir süreci başlatmak istemezlerse, Güvenlik Konseyinin yetkisinde bulunan özel araştırma komisyonu kurabileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova İdib’teki okul saldırısıyla ilgili acilen soruşturma başlatılması çağrısında bulunmuştu.

Eğitim beklemez

Brown basın toplantısında ayrıca, iki ateş arasında kalan 1,5 milyon çocuğa yardım için 42 milyon ABD Doları kaynağın Eğitim Beklemez Fonunda toplanmasının hedeflendiğini, bu miktarın 15 milyonluk bölümünün Suriye’deki, 15 milyonunun Yemen’deki, 10 milyonluk bölümünün de Çad’daki çocukların eğitimi için kullanılmasının öngörüldüğünü belirtti.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb