ÜST MENÜ

BM Filistinli mülteciler için acil yardım çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, hayati yardım faaliyetlerini sürdürebilmesi için Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA)’ya acil olarak  donör ülkelerin yeterli miktarda mali kaynak aktarmaları çağrısında bulundu.

UNRWA_Support

UNRWA geçici barınma merkezinde Filistinli mülteci çocuklar. UNRWA/Taghrid Mohammad

 UNRWA’nın şimdiye kadarki en ciddi mali kriz ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Kurum, yarım milyon öğrencinin okuduğu yaklaşık 700 okulunda 2015-2016 eğitim yılının başlatılabilmesi için 100 milyon ABD Doları kaynağa ihtiyaç duyuyor.

 UNRWA Başkanının Genel Sekreter ve Genel Kurula sunduğu raporda kurumun 2015 yılı bütçesinin verdiği 100 milyon ABD Dolarlık açığın ne gibi sonuçlar doğuracağı, uygulanan tasarruf tedbirleri ve kaynak arayışı çalışmaları açıklanıyor. Raporda ayrıca UNRWA’nın daha sağlam mali bir yapıya nasıl kavuşturulabileceği konusundaki görüşe de yer veriliyor.

 Ban, konuyla ilgili olarak Sözcüsü aracılğıyla yaptığı açıklamada, UNRWA’nın karşı karşıya olduğu mali darboğazdan ve yeterli kaynağın temin edilememesi halinde 2015 ve sonrasında ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı derin endişe duyduğunu belirtti.

 Açıklamada, Ortadoğu’da insanların çektiği acıların arttığı bir dönemde, 5 milyon kayıtlı Filistinli mülteci için bir istikrar kaynağı olan UNRWA’nın çocukların eğitimi dahil verdiği hizmetlerin mutlalaka devam etmesinin gerektiği vurgulandı.

 Konuyla ilgili olarak bir çok dünya lideri ile şahsen görüşen Ban, tüm donörlerden 2015-2016 eğitim yılının başlatılabilmesi için acil olarak UNRWA’nın ihtiyaç duyduğu 100 milyon ABD Doları mali kaynağın temin edilmesine destek vermelerini istedi.

 1950 yılında faaliyetlerine başlayan UNRWA, Batı Şeria, Gazze, Lübnan, Ürdün ve Suriye’de 5 milyon kadar Filistinli mülteciye hizmet götürüyor. UNRWA elindeki kaynağın, çocukların aşılanması, insani yardım, sağlıklama ve diğer acil programlar için 2015 sonunan kadar gerekli mali kaynağa sahip olduğunu belirtiyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb