ÜST MENÜ

BM Forumu: Gençler olmadan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişilemez

2018 Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) Gençlik Forumu açılış oturumu. BM Foto/Eskinder Debebe

2018 Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) Gençlik Forumu açılış oturumu. BM Foto/Eskinder Debebe

 

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi kapsamında düzenlenen 2018 Gençlik Forumunda gençlerin tarihte olmadığı oranda birbirleri ile iletişim içinde oldukları, dinamik bir güç haline geldikleri ve her konuyla yakından ilgilendikleri hatırlatıldı ve gençlerin katılımı olmadan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişilmesinin mümkün olamayacağı vurgulandı.

BM Genel Merkezinde 30-31 Ocak tarihlerinde düzenlenen forumun ilk gününde dünyanın dört bir yanından gençler üye ülkelerin bakanları, üst düzey bürokratları, BM kuruluşu yöneticileri ve uluslararası kuruluş temsilcileri ile bir araya gelerek çevre, yoksulluğun ve açlığın ortadan kaldırılması, eşitsizliklerin azaltılması başta olmak üzere Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini ele aldı.

Forumun ana konukları arasında yer alan BM Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed ve BM Genel Sekreterinin Gençlik Özel Temsilcisi Jayathma Wickramanayake, yaptıkları konuşmalarda özellikle sürdürülebilir ve güçlü şehirlerin oluşturulması süreçlerinde gençlerin oynayabileceği role vurgu yaptı. 2030 yılına kadar erişilmesi öngörülen 17 ana maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin belirlenmesinde gençlerin önemli katkılar sağladığını hatırlatan Amina Mohammed, bu bağlamda hedeflerin belirlenmesi sürecinde dünya genelinde 10 milyon gencin My World (Benim Dünyam) anketine katılarak seslerinin duyulmasını sağladığını belirtti.

Wickramanayake ise gençlerin kendi ülkelerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ulusal planlar içinde uygulamaya konmasını sağlamak için çalışmalarda bulunmasının başarı için büyük önem taşıdığını belirtti ve bu konuda BM’nin de gençler kadar hızlı hareket etmesini istedi.

Uluslararası Ormancılık Öğrencileri Derneği Başkanı Salina Abraham ise Forumun açılış konuşmasında “Sürdürülebilir Kalkınma ailenizi geçindirebilmek için başka yere çalışmaya gitmeyeceğiniz anlamına geliyor. Dilinizi ve kültürünüzü saklı tutmanıza gerek olmayacağı anlamına geliyor” dedi.

BM Ekonomik Sosyal Konseyi (ECOSOC) 2018 Gençlik Forumu 30-31 Ocak’ta New York’ta toplanıyor. Bu yılki ana konuyu gençler ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri oluşturuyor. Forum’u http://bit.ly/2kBM92v  adresinden hem izleyebilir hem de katkı sağlayabilirsiniz #Youth2030 #herkeseanlatTasarım ve Yazılım : BodhiWeb